thelistislife42 has logged 49 entries for films during June 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
L'Âge d'Or

L'Âge d'Or

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Viridiana

Viridiana

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Human Condition

The Human Condition

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Human Condition III: A Soldier's Prayer

The Human Condition III: A Soldier's Prayer

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Trevor Noah: African American

Trevor Noah: African American

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Human Condition II: Road to Eternity

The Human Condition II: Road to Eternity

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bao

Bao

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spring in a Small Town

Spring in a Small Town

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Moon

Moon

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry