Sort by

thelistislife42 has logged 42 entries for films during August 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Man Who Knew Infinity

The Man Who Knew Infinity

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
White Heat

White Heat

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Network

Network

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Billy's Balloon

Billy's Balloon

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Meaning of Life

The Meaning of Life

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Everything Will Be OK

Everything Will Be OK

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry