Sort by

thelistislife42 has logged 31 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Venom

Venom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Being There

Being There

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry