thelistislife42 has logged 47 entries for films during November 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Das Boot

Das Boot

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
It’s All Right, It’s Ok

It’s All Right, It’s Ok

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ashes and Diamonds

Ashes and Diamonds

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Au Revoir les Enfants

Au Revoir les Enfants

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Wuthering Heights

Wuthering Heights

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry