Sort by

thelistislife42 has logged 560 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Laurence Anyways

Laurence Anyways

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Look of Silence

The Look of Silence

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Weekend

Weekend

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry