thelistislife42 has logged 35 entries for films during April 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nineteen Eighty-Four

Nineteen Eighty-Four

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry