Sort by

thelistislife42 has logged 54 entries for films during June 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Echo in the Canyon

Echo in the Canyon

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Anima

Anima

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Marketa Lazarová

Marketa Lazarová

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Doctor Who: The Day of the Doctor

Doctor Who: The Day of the Doctor

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Doctor Who: The Return of Doctor Mysterio

Doctor Who: The Return of Doctor Mysterio

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Doctor Who: Twice Upon a Time

Doctor Who: Twice Upon a Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Paddleton

Paddleton

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Raise the Red Lantern

Raise the Red Lantern

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry