Sort by

thelistislife42 has logged 50 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
50/50

50/50

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Amour

Amour

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Shame

Shame

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fateful Findings

Fateful Findings

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
10
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry