Sort by

thelistislife42 has logged 846 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Undine

Undine

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nomadland

Nomadland

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
I'm No Longer Here

I'm No Longer Here

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Freaks

Freaks

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Climb

The Climb

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
My Favorite Wife

My Favorite Wife

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
True Stories

True Stories

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Underground

Underground

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Swallow

Swallow

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Burrow

Burrow

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Women

The Women

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scarface

Scarface

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Illusionist

The Illusionist

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Time

Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Small Axe

Small Axe

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Education

Education

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Onward

Onward

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Long Toast

Long Toast

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
My Twentieth Century

My Twentieth Century

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★
Read the review Edit this entry