Sort by

thelistislife42 has logged 51 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Caché

Caché

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Place in the Sun

A Place in the Sun

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Jesus Rolls

The Jesus Rolls

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
SPF-18

SPF-18

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
22
In the Time It Takes to Get There

In the Time It Takes to Get There

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
La Bamba

La Bamba

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dersu Uzala

Dersu Uzala

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
To All the Boys: P.S. I Still Love You

To All the Boys: P.S. I Still Love You

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Searching

Searching

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Fall

The Fall

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry