Sort by

thelistislife42 has logged 790 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Flee

Flee

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mutiny on the Bounty

Mutiny on the Bounty

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mass

Mass

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Diner

Diner

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Study in Color and Black and White

Study in Color and Black and White

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Untitled (For Marilyn)

Untitled (For Marilyn)

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Window Water Baby Moving

Window Water Baby Moving

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kindering

Kindering

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Dark Tower

The Dark Tower

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Wold Shadow

The Wold Shadow

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Glaze of Cathexis

Glaze of Cathexis

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Desistfilm

Desistfilm

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Cat's Cradle

Cat's Cradle

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Wonder Ring

The Wonder Ring

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Dante Quartet

The Dante Quartet

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mad God

Mad God

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
I... Dreaming

I... Dreaming

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rage Net

Rage Net

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rage Net

Rage Net

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Garden of Earthly Delights

The Garden of Earthly Delights

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Comingled Containers

Comingled Containers

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Black Ice

Black Ice

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Night Music

Night Music

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mothlight

Mothlight

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Eye Myth

Eye Myth

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Stellar

Stellar

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Stuart Little

Stuart Little

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Eye Myth

Eye Myth

1967
×
Read the review Edit this entry