thelistislife42 has logged 68 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hair

Hair

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cruella

Cruella

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Full Monty

The Full Monty

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Meaning of Life

The Meaning of Life

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Pelican Brief

The Pelican Brief

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Voyage to Cythera

Voyage to Cythera

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Goodbye Place

The Goodbye Place

1996
×
Read the review Edit this entry  
19
The Box

The Box

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Unfaithfully Yours

Unfaithfully Yours

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Love, Death & Robots: The Drowned Giant

Love, Death & Robots: The Drowned Giant

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Love, Death & Robots: Life Hutch

Love, Death & Robots: Life Hutch

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Alexander the Great

Alexander the Great

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Love, Death & Robots: All Through the House

Love, Death & Robots: All Through the House

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Love, Death & Robots: The Tall Grass

Love, Death & Robots: The Tall Grass

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Love, Death & Robots: Snow in the Desert

Love, Death & Robots: Snow in the Desert

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Love, Death & Robots: Pop Squad

Love, Death & Robots: Pop Squad

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Love, Death & Robots: Ice

Love, Death & Robots: Ice

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Love, Death & Robots: Automated Customer Service

Love, Death & Robots: Automated Customer Service

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Night at the Museum

Night at the Museum

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Host

The Host

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Smooth Talk

Smooth Talk

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★
Read the review Edit this entry