• The River

    ★★½

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★½

  • The Awful Truth

    ★★★★

  • Stage Door

    ★★★½

  • Grand Illusion

    ★★★★

  • Make Way for Tomorrow

    ★★★★

  • Dodsworth

    ★★★½

  • My Man Godfrey

    ★★★½

  • Yellowstone

    ★★½

  • A Day in the Country

    ★★★½

  • Mr. Deeds Goes to Town

    ★★★½

  • Modern Times

    ★★★★½

  • A Night at the Opera

    ★★★½

  • A Midsummer Night's Dream

    ★★★

  • Top Hat

    ★★★½

  • Mad Love

    ★★★

  • The 39 Steps

    ★★★½

  • The Bride of Frankenstein

    ★★★

  • The Man Who Knew Too Much

    ★★★½

  • The Thin Man

    ★★★½

  • The Black Cat

    ★★★

  • L'Atalante

    ★★★★½

  • It Happened One Night

    ★★★★

  • Duck Soup

    ★★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • Three Little Pigs

    ★★★½

  • Zero for Conduct

    ★★★½

  • King Kong

    ★★★½

  • 42nd Street

    ★★★

  • Trouble in Paradise

    ★★★½

  • Horse Feathers

    ★★★

  • Vampyr

    ★★½

  • Freaks

    ★★★

  • Frankenstein

    ★★★½

  • Monkey Business

    ★★★½

  • M

    ★★★★½

  • The Public Enemy

    ★★

  • Tabu

    ★★★½

  • City Lights

    ★★★★

  • Taris

    ★★★½

  • L'Âge d'Or

    ★★★½

  • Animal Crackers

    ★★★½

  • À propos de Nice

    ★★★½

  • All Quiet on the Western Front

    ★★★★

  • The Cocoanuts

    ★★★

  • Un Chien Andalou

    ★★★★

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★

  • Steamboat Willie

    ★★★★

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★

  • Berlin: Symphony of a Great City

    ★★★½

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★½

  • The Unknown

    ★★★½

  • Metropolis

    ★★★★★

  • The General

    ★★★★½

  • Battleship Potemkin

    ★★★★

  • The Gold Rush

    ★★★★½

  • The Phantom of the Opera

    ★★★

  • The Last Laugh

    ★★★★

  • He Who Gets Slapped

    ★★★½

  • Ballet Mécanique

    ★★★

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★

  • Our Hospitality

    ★★★

  • Safety Last!

    ★★★½

  • Nanook of the North

    ★★★

  • Nosferatu

    ★★★½

  • The Kid

    ★★★★

  • The Phantom Carriage

    ★★★

  • One Week

    ★★★½

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★

  • The Immigrant

    ★★★

  • The Birth of a Nation

    ½

  • The Musketeers of Pig Alley

    ★★