Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
Violette

Violette

2013
×
★★★½
Edit this entry  
13
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
Save Yourselves!

Save Yourselves!

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
John Lewis: Good Trouble

John Lewis: Good Trouble

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
The World to Come

The World to Come

2020
×
★★½
Edit this entry  
27
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Herself

Herself

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★★½
Edit this entry  
20
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★½
Edit this entry  
18
Win It All

Win It All

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
Drinking Buddies

Drinking Buddies

2013
×
★★★★
Edit this entry  
17
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
16
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★
Edit this entry  
09
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Secret of Roan Inish

The Secret of Roan Inish

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Beyond The Visible - Hilma af Klint

Beyond The Visible - Hilma af Klint

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★
Edit this entry  
01
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Another Round

Another Round

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Summerland

Summerland

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Boys State

Boys State

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Nest

The Nest

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
Cuties

Cuties

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Godmothered

Godmothered

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
The Glorias

The Glorias

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Dear Santa

Dear Santa

2020
×
★★½
Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Edit this entry  
24
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
King of the Hill

King of the Hill

1993
×
★★★½
Edit this entry  
20
Spellbound

Spellbound

2002
×
★★★★
Edit this entry  
12
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★½
Edit this entry  
04
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Edit this entry  
31
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Edit this entry