Sort by

Spencer has logged 195 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Her

Her

2013
×
★★★
Edit this entry  
21
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ida

Ida

2013
×
★★½
Edit this entry  
20
Exit Through the Gift Shop

Exit Through the Gift Shop

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Last Life in the Universe

Last Life in the Universe

2003
×
★★½
Edit this entry  
08
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Edit this entry  
06
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★
Edit this entry  
05
Poison

Poison

1991
×
★★★
Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Edit this entry  
22
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Harlan County U.S.A.

Harlan County U.S.A.

1976
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★½
Edit this entry  
11
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★★★
Edit this entry  
08
Klute

Klute

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Angst

Angst

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Peppermint Candy

Peppermint Candy

1999
×
★★★
Edit this entry  
26
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Audition

Audition

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★½
Edit this entry  
19
The Battle of Chile: Part II

The Battle of Chile: Part II

1976
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Edit this entry  
18
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Talk Radio

Talk Radio

1988
×
★★★
Edit this entry  
08
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Naked

Naked

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Freaks

Freaks

1932
×
★★★½
Edit this entry  
22
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Flesh + Blood

Flesh + Blood

1985
×
★★½
Edit this entry  
19
Cyclo

Cyclo

1995
×
★★½
Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry