René has logged 181 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Val

Val

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blockers

Blockers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Stand

The Stand

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Phantasm II

Phantasm II

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Resident Evil: The Final Chapter

Resident Evil: The Final Chapter

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Riders of Justice

Riders of Justice

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pig

Pig

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Epic

Epic

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Destino

Destino

2003
×
★★★
Edit this entry  
05
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Osterman Weekend

The Osterman Weekend

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Father and Daughter

Father and Daughter

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
29
F9

F9

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Ferdinand

Ferdinand

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Peter's To-Do List

Peter's To-Do List

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lapsis

Lapsis

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Prince’s Voyage

The Prince’s Voyage

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Loki

Loki

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Grosse fatigue

Grosse fatigue

2013
×
★★★
Edit this entry  
13
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Juggernaut

Juggernaut

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
La luna

La luna

2011
×
★★★½
Edit this entry  
03
Luca

Luca

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry