Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Prey

Prey

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Duke

The Duke

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Trespassers

Trespassers

2018
×
Read the review Edit this entry  
18
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Virgin Witch

Virgin Witch

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Annette

Annette

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pardon My Sarong

Pardon My Sarong

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Snapshot

Snapshot

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Respect

Respect

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dracula A.D. 1972

Dracula A.D. 1972

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Taste the Blood of Dracula

Taste the Blood of Dracula

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Stillwater

Stillwater

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Elvis

Elvis

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Beyond the Infinite Two Minutes

Beyond the Infinite Two Minutes

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Darkman

Darkman

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Curse of Frankenstein

The Curse of Frankenstein

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Pledge

The Pledge

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Dangerous Days: Making Blade Runner

Dangerous Days: Making Blade Runner

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Watcher

Watcher

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Earwig

Earwig

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
The Innocents

The Innocents

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sherlock Holmes and the Voice of Terror

Sherlock Holmes and the Voice of Terror

1942
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Studs Lonigan

Studs Lonigan

1960
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Anger Management

Anger Management

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Wild Ride

The Wild Ride

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
RoboCop 2

RoboCop 2

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ride 'Em Cowboy

Ride 'Em Cowboy

1942
×
★★
Read the review Edit this entry