Manish has logged 300 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Capote

Capote

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Black Orchid

Black Orchid

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Crimes of the Heart

Crimes of the Heart

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dhoom 3

Dhoom 3

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Kiss Before Dying

A Kiss Before Dying

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Romeo and Juliet

Romeo and Juliet

1968
×
★★★★
Edit this entry  
26
Call Northside 777

Call Northside 777

1948
×
★★★
Edit this entry  
26
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Olympus Has Fallen

Olympus Has Fallen

2013
×
★★★
Edit this entry  
26
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Call

The Call

2013
×
★★
Edit this entry  
25
Jack the Giant Slayer

Jack the Giant Slayer

2013
×
★★
Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★
Edit this entry  
24
A Christmas Tale

A Christmas Tale

2008
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ek Thi Daayan

Ek Thi Daayan

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Udaan

Udaan

2010
×
★★★
Edit this entry  
15
Philomena

Philomena

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Ghanchakkar

Ghanchakkar

2013
×
★★★
Edit this entry  
07
Lootera

Lootera

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
02
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★
Edit this entry  
27
Mulan

Mulan

1998
×
★★★½
Edit this entry  
24
Hum Aapke Hain Koun..!

Hum Aapke Hain Koun..!

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★
Edit this entry  
24
...And Justice for All

...And Justice for All

1979
×
★★★½
Edit this entry  
22
Devdas

Devdas

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Other Boleyn Girl

The Other Boleyn Girl

2008
×
★★★★
Edit this entry  
17
Goliyon Ki Raasleela Ram-Leela

Goliyon Ki Raasleela Ram-Leela

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Race 2

Race 2

2013
×
★★
Edit this entry  
15
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★
Edit this entry  
14
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Chennai Express

Chennai Express

2013
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Lincoln Lawyer

The Lincoln Lawyer

2011
×
★★★★
Edit this entry  
09
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Kill Your Darlings

Kill Your Darlings

2013
×
★★★★
Edit this entry  
31
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★
Edit this entry