Manish has logged 31 entries for films during January 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Broken City

Broken City

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Cold Mountain

Cold Mountain

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Brick

Brick

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Meet the Robinsons

Meet the Robinsons

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Monster-in-Law

Monster-in-Law

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Canterbury Tales

The Canterbury Tales

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Kahaani

Kahaani

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Safe House

Safe House

2012
×
★★
Edit this entry  
16
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
It's Complicated

It's Complicated

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Heavenly Creatures

Heavenly Creatures

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
21 Grams

21 Grams

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Under the Tuscan Sun

Under the Tuscan Sun

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Rust and Bone

Rust and Bone

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bernie

Bernie

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry