Sort by

Manish has logged 33 entries for films during September 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Judy

Judy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Heiress

The Heiress

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bride & Prejudice

Bride & Prejudice

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Zoya Factor

The Zoya Factor

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Duel in the Sun

Duel in the Sun

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pride

Pride

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Cell

The Cell

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Return to Me

Return to Me

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Broken Embraces

Broken Embraces

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lust, Caution

Lust, Caution

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Matador

Matador

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Official Secrets

Official Secrets

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Iron Lady

The Iron Lady

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Secret in Their Eyes

Secret in Their Eyes

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry