Manish has logged 451 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Goliyon Ki Raasleela Ram-Leela

Goliyon Ki Raasleela Ram-Leela

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Logan

Logan

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bajirao Mastani

Bajirao Mastani

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Night of the Iguana

The Night of the Iguana

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Stalag 17

Stalag 17

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ava

Ava

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Burton and Taylor

Burton and Taylor

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
What Have I Done to Deserve This?

What Have I Done to Deserve This?

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Faasle

Faasle

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
In Her Shoes

In Her Shoes

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
That Uncertain Feeling

That Uncertain Feeling

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Jab We Met

Jab We Met

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Moby Dick

Moby Dick

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Gully Boy

Gully Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Brown Sugar

Brown Sugar

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Victor/Victoria

Victor/Victoria

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Namastey London

Namastey London

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Vijay

Vijay

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Udta Punjab

Udta Punjab

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Raazi

Raazi

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Kapoor & Sons

Kapoor & Sons

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Chandni

Chandni

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Veer-Zaara

Veer-Zaara

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry