Manish has logged 69 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nine 1/2 Weeks

Nine 1/2 Weeks

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Father of the Bride

Father of the Bride

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Great Mouse Detective

The Great Mouse Detective

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Devil Is a Woman

The Devil Is a Woman

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Vision – From the Life of Hildegard von Bingen

Vision – From the Life of Hildegard von Bingen

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus

Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The General's Daughter

The General's Daughter

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Scarlet Empress

The Scarlet Empress

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Awakenings

Awakenings

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hannah Arendt

Hannah Arendt

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Love Jones

Love Jones

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
By the Sea

By the Sea

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tabloid

Tabloid

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Unfaithful

Unfaithful

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Taking Woodstock

Taking Woodstock

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Love & Basketball

Love & Basketball

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Laggies

Laggies

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
35 Shots of Rum

35 Shots of Rum

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pushing Hands

Pushing Hands

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Eating Raoul

Eating Raoul

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Milkwater

Milkwater

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hitch

Hitch

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Cloud-Capped Star

The Cloud-Capped Star

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Rosa Luxemburg

Rosa Luxemburg

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Shree 420

Shree 420

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry