• The Devil All the Time

    The Devil All the Time

    ★★★

    I really like Campos' work and this, with its sprawling cast, looked like it could be a real winner but it never quite manages to come together. This multi-generational story of bad people doing bad things and good people getting taking revenge has some great moments and more than a handful of good performances but the movie itself feels disjointed and lacking in direction.

    A solid attempt but not Campos' best work.

  • Those Who Wish Me Dead

    Those Who Wish Me Dead

    ★★★

    The story is a bit of a dud and the characters are very cookie-cutter but it comes together rather well, in part thanks to good performances from the cast.

  • A Quiet Place Part II

    A Quiet Place Part II

    ★★★½

    A well-conceived sequel that picks up where the first film left off. This time around the story is split between a pair of central characters and is better off for it.

    Well executed, excellent sound design, and the use of sound and silence are really effective, as is the editing which is very effective at moving the story along.

    While it's not as good as the original, largely because we're already familiar with the world, it does expand that universe in interesting ways.

  • Voyagers

    Voyagers

    ★★★

    Great concept and a handful of solid performances but it's missing a bit of a spark.

    That said, I appreciate its optimism.

  • The Woman in the Window

    The Woman in the Window

    ★★

    Good performances and great aesthetic but it feels flat and doesn't really come together.

  • Endangered Species

    Endangered Species

    ★★★½

    Director MJ Basset on Making Action Movies, Working Outside the System & New Movie ENDANGERED SPECIES [Interview]

    www.quietearth.us/articles/2021/05/Director-MJ-Basset-on-Making-Action-Movies-Working-Outside-the-System--New-Movie-ENDANGERED-SPECIES-Interview

  • Mainstream

    Mainstream

    ★★

    I had really high expectations for this after seeing the trailer. It looked like Coppola was going to be making some poignant observations on influencer culture. Instead, the movie is a mess of half-baked ideas and concepts. Occasionally there's a moment of brilliance but overall, this is a mess of a movie with a wasted Andrew Garfield performance!

  • Moxie

    Moxie

    ★★★½

    Definitely, the movie to watch with your teenager. Smart but not preachy, it really dives into some difficult subject matter. I enjoyed this one quite a bit!

  • Monster

    Monster

    ★★★

    It's a bit predictable and at times feels very overwrought but as far as courtroom dramas go, it's a solid one. Plus it gets bonus points for tackling a difficult subject matter in a way that really accessible.

  • Cherry

    Cherry

    ★★½

    What a slog of a movie. Feels absolutely endless.

  • Stan & Ollie

    Stan & Ollie

    ★★★½

    Coogan and Reilly are so good together. Very charming biopic.

  • Tom Clancy's Without Remorse

    Tom Clancy's Without Remorse

    ★★½

    Michael B. Jordan couldn't raise this dud. Forgettable.