Highest rated films

  • The Woman in Black

    ★★★★

  • Chronicle

    ★★★

  • Safe House

    ★★★

  • A Separation

    ★★★★

  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

    ★★★★

  • Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

    ★★★★

  • My Week with Marilyn

    ★★★★

  • Giant

    ★★★★

  • Into the Abyss - A Tale of Death, a Tale of Life

    ★★★★

  • Capturing the Friedmans

    ★★★★

  • Religulous

    ★★★★

  • Paradise Lost 3: Purgatory

    ★★★★

  • Beats Rhymes & Life: The Travels of A Tribe Called Quest

    ★★★★

  • The Catechism Cataclysm

    ★★★★

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★½

  • Kung Fu Panda 2

    ★★★½

  • Gentlemen Prefer Blondes

    ★★★½

  • The Remains of the Day

    ★★★½

  • Take Me Home Tonight

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 39 Films watched
  • 3.2 Average per month
  • 0.8 Average per week

Milestones

First Film

Larry Crowne

Jan 1

Last Film

6 Bullets

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
16 films
Comedy
11 films
Documentary
10 films
Romance
9 films
Thriller
7 films
Adventure
5 films
Action
4 films
Fantasy
4 films
Crime
4 films
Music
3 films
USA
28 films
UK
5 films
Canada
2 films
Germany
2 films
Sweden
2 films
Iran
1 film
Australia
1 film
France
1 film
Norway
1 film
English
38 films
Spanish
5 films
French
3 films
Italian
1 film
Portuguese
1 film
Arabic
1 film
German
1 film
Afrikaans
1 film

Breakdown

2012 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 12 Added 58

Watchlist

Stars

Crew & studios

Marina’s most liked review

Putty Hill

★★★

Not what I had expected and now that I think about it, I haven't done any additional reading since I saw it. The semi-doc approach is interesting but doesn't always work and the narrative has too many people, causing a bit of confusion. Still, I found that it was an interesting and authentic look at how youth (as well as adults) deal with death and loss.

More reviews

Marina’s most liked list

Period Romance

A collection of great period romances.

More lists

Highs and lows

Highest Average

A Separation
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Beneath the Darkness
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

The Hunger Games
Average weighted rating:

3.4

Most Obscure

Answers to Nothing
Average weighted rating:

2.7

Films Marina watched in 2012

  • 6 Bullets
  • The Hunger Games
  • Talhotblond
  • Into the Abyss - A Tale of Death, a Tale of Life
  • The Eyes of Tammy Faye
  • Beats Rhymes & Life: The Travels of A Tribe Called Quest
  • Capturing the Friedmans
  • Putty Hill
  • Dragon Age: Redemption
  • Beneath the Darkness
  • Answers to Nothing
  • Not Quite Hollywood
  • Gentlemen Prefer Blondes
  • Easy Rider
  • Religulous
  • The Catechism Cataclysm
  • My Week with Marilyn
  • I Don't Know How She Does It
  • A Separation
  • Paradise Lost 3: Purgatory
  • Hell and Back Again
  • Puss in Boots
  • Kung Fu Panda 2
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • The Iron Lady
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1
  • Safe House
  • Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father
  • Valentine's Day
  • Your Highness
  • The Remains of the Day
  • Giant
  • The Woman in Black
  • Chronicle
  • Country Strong
  • Prom
  • War Horse
  • Take Me Home Tonight
  • Larry Crowne

World map

Highly rated films Marina is yet to see

  • John Mulaney: New in Town
  • Sherlock: The Reichenbach Fall
  • It's Such a Beautiful Day
  • Gangs of Wasseypur - Part 2
  • Sherlock: A Scandal in Belgravia
  • Gangs of Wasseypur - Part 1
  • Wolf Children
  • Laurence Anyways

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more