Highest rated films

  • Prisoners

    ★★★★½

  • 12 Years a Slave

    ★★★★½

  • Before Midnight

    ★★★★½

  • Short Term 12

    ★★★★½

  • Only God Forgives

    ★★★★½

  • Upstream Color

    ★★★★½

  • Frozen

    ★★★★

  • Thor: The Dark World

    ★★★★

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★½

  • The Wall

    ★★★★½

  • The Avengers

    ★★★★

  • Silver Linings Playbook

    ★★★★

  • Heathers

    ★★★★

  • Melancholia

    ★★★★

  • Spring Breakers

    ★★★★

  • Top Gun

    ★★★★

  • The Wicker Man

    ★★★★

  • The Act of Killing

    ★★★★

  • Mud

    ★★★★

  • Tootsie

    ★★★★

  • Killing Them Softly

    ★★★★

  • The Grey

    ★★★★

  • Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

    ★★★★

  • Like Crazy

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 347 Films watched
  • 28.9 Average per month
  • 6.7 Average per week

Milestones

First Film

Killing Them Softly

Jan 8

Most Watched

Man of Steel

twice

Killing Them Softly

twice

The Grey

twice

Last Film

2 Guns

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
182 films
Thriller
107 films
Action
69 films
Comedy
61 films
Crime
55 films
Horror
52 films
Adventure
42 films
Romance
40 films
Sci Fi
38 films
Documentary
36 films
USA
228 films
Canada
42 films
UK
41 films
France
31 films
Germany
13 films
Australia
9 films
Denmark
7 films
Netherlands
6 films
Belgium
6 films
Japan
6 films
English
305 films
French
29 films
Spanish
22 films
German
19 films
Japanese
12 films
Chinese
10 films
Italian
8 films
Russian
6 films
Cantonese
4 films
Portuguese
4 films

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 12 Added 11

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Marina’s most liked review

Melancholia

★★★★

I’ve liked, though not always enjoyed. Lars von Trier’s offerings over the past few years but for some reason, likely the combination of length and expectation, Melancholia escaped me. With his new film due for festival runs this winter, the time seemed ripe to catch up with his 2011 offering.…

More reviews

Marina’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

The Shawshank Redemption
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Last Exorcism Part II
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

The Wolf of Wall Street
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Yellowhead

Films Marina watched in 2013

  • 2 Guns
  • The Wolf of Wall Street
  • Plush
  • We Are What We Are
  • The Spectacular Now
  • Paranoia
  • 47 Ronin
  • Patrick
  • Computer Chess
  • Jobs
  • We're the Millers
  • Call Me Kuchu
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • August: Osage County
  • Narco Cultura
  • Jingle Bell Rocks!
  • All Is Lost
  • Drug War
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • Inside Llewyn Davis
  • Captain Phillips
  • Saving Mr. Banks
  • Frozen
  • American Hustle
  • Mud
  • Despicable Me 2
  • The Way Way Back
  • Cas & Dylan
  • Misfire: The Rise and Fall of the Shooting Gallery
  • The Auction
  • Empire of Dirt
  • Devil's Knot
  • Odd Thomas
  • Filthy Gorgeous: The Bob Guccione Story
  • Meth Head
  • The Husband
  • Savaged
  • Blood Glacier
  • Dark Blood
  • The Crash Reel
  • The Secret Life of Walter Mitty
  • Bastards
  • Short Term 12
  • Welcome to Pine Hill
  • How I Live Now
  • Concussion
  • Best Man Down
  • What Maisie Knew
  • West of Memphis
  • The Book Thief
  • Miss Austen Regrets
  • After Tiller
  • The Last Days on Mars
  • Dallas Buyers Club
  • The To Do List
  • Thor: The Dark World
  • Love Eternal
  • Coherence
  • Tiger Eyes
  • Frances Ha
  • Thor
  • 12 Years a Slave
  • Don’t Stop Believin’: Everyman’s Journey
  • Aftermath
  • The Act of Killing
  • Ender's Game
  • Beasts in the Real World
  • The Counselor
  • Remember Me
  • Sexcula
  • Muscle Shoals
  • Camille Claudel, 1915
  • Prince Avalanche
  • The Frozen Ground
  • Escape from Tomorrow
  • Blue Caprice
  • Rewind This!
  • Carrie
  • The Face of Love
  • +1
  • Escape Plan
  • Disconnect
  • Gold
  • Ludwig II
  • The Great Beauty
  • Young & Beautiful
  • Prisoners
  • The Broken Circle Breakdown
  • Tracks
  • Blind Detective
  • Like Father, Like Son
  • The Spirit of '45
  • Wadjda
  • Willow Creek
  • There Will Come a Day
  • The Lunchbox
  • The Great Passage
  • Blue Is the Warmest Color
  • Vic + Flo Saw a Bear
  • Ain't Them Bodies Saints
  • Miss Violence
  • Measuring the World
  • Sarah Prefers to Run
  • Rhymes for Young Ghouls
  • Soul
  • Cinemanovels
  • Grand Central
  • Youth
  • Heli
  • Whitewash
  • Story of My Death
  • SampleThis
  • Matterhorn
  • The Oxbow Cure
  • The Invisible Woman
  • GISELLE
  • Tom at the Farm
  • The Rocket
  • The Right Kind of Wrong
  • All the Wrong Reasons
  • Nebraska
  • 11.6
  • Borgman
  • Don Jon
  • Halley
  • Yellowhead
  • Man of Tai Chi
  • Pussy Riot: A Punk Prayer
  • Augustine
  • Scenic Route
  • We Are What We Are
  • Vampire
  • Admission
  • Riddick
  • Adore
  • See Girl Run
  • I Declare War
  • Extracted
  • XL
  • Antisocial
  • The Substance: Albert Hofmann's LSD
  • Breaking the Girls
  • Absence
  • The Incredible Burt Wonderstone
  • The Iceman
  • The Conspiracy
  • The Backwater Gospel
  • Aftershock
  • The Wicker Man
  • Touchy Feely
  • A Teacher
  • Only God Forgives
  • The Mortal Instruments: City of Bones
  • Before Midnight
  • The Garden of Words
  • Children Who Chase Lost Voices
  • Melancholia
  • Jack & Diane
  • Jug Face
  • Southcliffe
  • 100 Bloody Acres
  • Would You Rather
  • The Company You Keep
  • The Great Gatsby
  • The Big Wedding
  • Stealing Beauty
  • Black Rock
  • Wish You Were Here
  • The Rise
  • Elysium
  • Spark: A Burning Man Story
  • Kick-Ass 2
  • The Dyatlov Pass Incident
  • The Apostle
  • Byzantium
  • Lovelace
  • Passion
  • Graceland
  • Drinking Buddies
  • At Any Price
  • Wonder Woman
  • The Lifeguard
  • Funny Girl
  • A Field in England
  • You Are Here
  • Blackfish
  • Blue Jasmine
  • Fruitvale Station
  • Percy Jackson: Sea of Monsters
  • Song of the South
  • The House of the Devil
  • Just Like Heaven
  • Arena
  • Tower Block
  • The Wolverine
  • The Jeffrey Dahmer Files
  • The Conjuring
  • Evidence
  • Enchanted
  • Ginger & Rosa
  • World War Z
  • Man of Steel
  • Not Fade Away
  • Oz the Great and Powerful

See all 347

World map

Highly rated films Marina is yet to see

  • Hope
  • Bo Burnham: What.
  • Doctor Who: The Day of the Doctor
  • Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend
  • An Adventure in Space and Time
  • Tattoo
  • A Wolf at the Door
  • Tangerines

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more