Highest rated films

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★½

  • Mommy

    ★★★★½

  • A Girl Walks Home Alone at Night

    ★★★★½

  • Duet

    ★★★★½

  • Gone Girl

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★

  • John Wick

    ★★★★

  • Pride & Prejudice

    ★★★★★

  • Enemy

    ★★★★

  • Under the Skin

    ★★★★

  • Rush

    ★★★★

  • The Tale of the Princess Kaguya

    ★★★★

  • Nymphomaniac: Vol. I

    ★★★★

  • Jodorowsky's Dune

    ★★★★

  • The Kingdom of Dreams and Madness

    ★★★★

  • Belle

    ★★★★

  • Afflicted

    ★★★★

  • Tim's Vermeer

    ★★★★

  • Mansfield Park

    ★★★★

  • Sex After Kids

    ★★★★

  • About Time

    ★★★½

  • Locke

    ★★★½

  • The Double

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 227 Films watched
  • 18.9 Average per month
  • 4.4 Average per week

Milestones

First Film

Ass Backwards

Jan 3

Most Watched

X-Men: Days of Future Past

twice

Veronica Mars

twice

Enemy

twice

Last Film

Open Grave

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
124 films
Thriller
69 films
Comedy
48 films
Action
33 films
Romance
31 films
Sci Fi
27 films
Horror
26 films
Documentary
21 films
Crime
20 films
Mystery
20 films
USA
149 films
UK
32 films
Canada
31 films
France
25 films
Germany
11 films
Spain
10 films
Denmark
7 films
Australia
7 films
Japan
6 films
Belgium
5 films
English
207 films
French
21 films
Spanish
14 films
German
10 films
Italian
8 films
Japanese
7 films
Russian
3 films
Korean
3 films
Danish
2 films
Hungarian
2 films

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Marina’s most liked review

Enemy

★★★★

Second watch. Even better than the first.

More reviews

Marina’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Mommy
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

I, Frankenstein
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

The Grand Budapest Hotel
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

What An Idiot

Films Marina watched in 2014

  • Open Grave
  • Into the Woods
  • Horns
  • Felix and Meira
  • Boyhood
  • Predestination
  • The Railway Man
  • Get on Up
  • Unbroken
  • A Promise
  • Pride & Prejudice
  • Still Alice
  • A Most Violent Year
  • What We Do in the Shadows
  • Shooting: The Musical
  • What An Idiot
  • I Put a Hit on You
  • Ally Was Screaming
  • The Homesman
  • Backcountry
  • Mountain Men
  • The Duke of Burgundy
  • Remote Area Medical
  • Kill Your Darlings
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • Happy Christmas
  • Maleficent
  • What If
  • The Theory of Everything
  • The Sarnos: A Life in Dirty Movies
  • The Guest
  • Joe
  • Nas: Time Is Illmatic
  • Ivory Tower
  • Interstellar
  • Night Moves
  • The Double
  • Locke
  • John Wick
  • Nightcrawler
  • Gone Girl
  • Under the Skin
  • Ambition
  • Lava
  • Feast
  • Duet
  • Song of the Sea
  • Fury
  • Missionary
  • The Incident
  • The Last Survivors
  • A Girl Walks Home Alone at Night
  • Sea Fog
  • History of Fear
  • In the Name of My Daughter
  • Force Majeure
  • An Eye for Beauty
  • Advanced Style
  • Leviathan
  • Queen & Country
  • Beloved Sisters
  • Highway
  • Living Is Easy with Eyes Closed
  • Jauja
  • The Riot Club
  • White Bird in a Blizzard
  • The Two Faces of January
  • Welcome to Me
  • Clouds of Sils Maria
  • The Womb
  • Elephant Song
  • Preggoland
  • Bloody Knuckles
  • Maps to the Stars
  • Mommy
  • The Liberator
  • Miraculum
  • Sorrow and Joy
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • Songs She Wrote About People She Knows
  • The Editor
  • Free Fall
  • The Wonders
  • Beautiful Youth
  • Still Life
  • It Follows
  • October Gale
  • Foxcatcher
  • Wild
  • Violent
  • Two Step
  • A Walk Among the Tombstones
  • The Maze Runner
  • The Disappearance of Eleanor Rigby: Them
  • If I Stay
  • The Rover
  • Heatstroke
  • Starred Up
  • The Captive
  • La Bare
  • The One I Love
  • The Calling
  • Patema Inverted
  • The Kingdom of Dreams and Madness
  • I Used to Be Darker
  • About Alex
  • Guardians of the Galaxy
  • 4 Minute Mile
  • Rich Hill
  • The Signal
  • The Purge: Anarchy
  • Lucy
  • Cannibal
  • Begin Again
  • I Origins
  • Oculus
  • Video Games: The Movie
  • Aftermath
  • I, Frankenstein
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Radio Free Albemuth
  • Whitey: United States of America v. James J. Bulger
  • A Brony Tale
  • Life Itself
  • Transformers: Age of Extinction
  • Edge of Tomorrow
  • Deliver Us from Evil
  • Cabin Fever: Patient Zero
  • The Grand Budapest Hotel
  • 3 Days to Kill
  • WolfCop
  • The Fault in Our Stars
  • Anna
  • DSKNECTD
  • X-Men: Days of Future Past
  • Getaway
  • Kids for Cash
  • Practical Magic
  • X-Men: Days of Future Past
  • Godzilla
  • Belle
  • All Cheerleaders Die
  • The Amazing Spider-Man 2
  • Friended to Death
  • Hateship Loveship
  • The Machine
  • Dom Hemingway
  • Authors Anonymous
  • Wolf Creek 2
  • Haunter
  • The Other Woman
  • Save the Date
  • Jesus People
  • Tinker Bell and the Pirate Fairy
  • Jodorowsky's Dune
  • War of the Worlds: Goliath
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Afflicted
  • Lost Heroes
  • The Raid 2
  • Grand Piano
  • Veronica Mars
  • Divergent
  • Just a Sigh
  • Enemy
  • Oldboy
  • Veronica Mars
  • Contracted
  • Need for Speed
  • Nymphomaniac: Vol. II
  • Nymphomaniac: Vol. I
  • The Wind Rises
  • Cold Comes the Night
  • Mr. Peabody & Sherman
  • Freezer
  • The Truth About Emanuel
  • The Monk
  • The Wings of the Dove
  • Cheerful Weather for the Wedding
  • Tim's Vermeer
  • It Felt Like Love
  • Breathe In
  • Someone Marry Barry
  • The Armstrong Lie
  • Mansfield Park
  • Stay
  • Free Ride
  • 12 O’Clock Boys
  • Endless Love
  • Pompeii
  • Knights of Badassdom
  • The Returned
  • RoboCop
  • The Lego Movie
  • Creature from the Black Lagoon
  • 20,000 Leagues Under the Sea
  • After the Dark
  • Vampire Academy
  • Sex After Kids
  • Lizzie Borden Took an Ax
  • How to Make Money Selling Drugs
  • Labor Day
  • Filth
  • Brightest Star

See all 227

World map

Highly rated films Marina is yet to see

  • Winter Sleep
  • Wild Tales
  • Pride
  • Güeros
  • The Way He Looks
  • Haider
  • Gett: The Trial of Viviane Amsalem
  • Sherlock: The Sign of Three

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more