Highest rated films

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Into the Forest

    ★★★★★

  • The Revenant

    ★★★★½

  • Youth

    ★★★★½

  • James White

    ★★★★½

  • Inside Out

    ★★★★

  • Carol

    ★★★★

  • Green Room

    ★★★★

  • Ex Machina

    ★★★★½

  • Citizenfour

    ★★★★½

  • Kingsman: The Secret Service

    ★★★★

  • The Imitation Game

    ★★★★

  • Mad Max 2

    ★★★★

  • Selma

    ★★★★

  • Love, Rosie

    ★★★★

  • Foxcatcher

    ★★★★

  • Lost River

    ★★★★

  • '71

    ★★★★

  • Starry Eyes

    ★★★★

  • Whiplash

    ★★★★

  • Camp X-Ray

    ★★★★

  • The Sisterhood of Night

    ★★★★

  • The Babadook

    ★★★½

  • Mad Max

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 134 Films watched
  • 11.2 Average per month
  • 2.6 Average per week

Milestones

First Film

The Babadook

Jan 2

Most Watched

Mad Max

twice

Last Film

Mr. Holmes

Dec 23

Genres, countries & languages

Drama
77 films
Thriller
35 films
Sci Fi
25 films
Romance
25 films
Comedy
23 films
Action
21 films
Adventure
19 films
Horror
16 films
Mystery
14 films
Crime
13 films
USA
86 films
UK
25 films
Canada
14 films
Germany
11 films
Australia
10 films
France
10 films
Italy
5 films
Switzerland
4 films
Belgium
4 films
Portugal
3 films
English
128 films
French
12 films
German
12 films
Italian
6 films
Spanish
5 films
Portuguese
4 films
Chinese
3 films
Russian
2 films
Ukrainian
1 film
Armenian
1 film

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Marina’s most liked review

Love, Rosie

★★★★

I love myself a sapy love story and it doesn't get much better than this tale of near misses.

Sam Claflin and Lily Collins are quite wonderful together and Claflin has more depth than I could have imagined.

Full admission, I cried on and off for the last 20 mins. Sap.

More reviews

Marina’s most liked list

Seen in 2015

First time viewing only.

More lists

Highs and lows

Highest Average

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Fifty Shades of Grey
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

The Hotel Dieu

Films Marina watched in 2015

  • Mr. Holmes
  • Joy
  • Beasts of No Nation
  • Suffragette
  • Meru
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Mustang
  • Deep Web
  • Painkillers
  • The Danish Girl
  • Trumbo
  • Carol
  • The Sublet
  • The Hotel Dieu
  • FSM
  • Nestor
  • The Mirage
  • The Demons
  • The Revenant
  • I Smile Back
  • Creed
  • 45 Years
  • Brooklyn
  • I Saw the Light
  • Green Room
  • James White
  • Arabian Nights: Volume 3, The Enchanted One
  • Arabian Nights: Volume 2, The Desolate One
  • Arabian Nights: Volume 1, The Restless One
  • Victoria
  • The Nightmare
  • Into the Forest
  • Observance
  • High-Rise
  • Charlotte's Song
  • Youth
  • Peggy Guggenheim: Art Addict
  • Dheepan
  • The Scandalous Lady W
  • Da Sweet Blood of Jesus
  • Orion
  • Serena
  • Air
  • Dark Places
  • Unfriended
  • Hot Pursuit
  • Tangerine
  • Entourage
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • Inside Out
  • Cobain: Montage of Heck
  • Return to Sender
  • Camp X-Ray
  • Trainwreck
  • Before We Go
  • True Story
  • Paper Towns
  • Woman in Gold
  • Suite Française
  • Dark Was the Night
  • Magic Mike XXL
  • The Best of Me
  • A Little Chaos
  • Jurassic World
  • 22 Jump Street
  • Dear White People
  • Oxyana
  • Dawn
  • Before I Go to Sleep
  • Infini
  • The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water
  • The DUFF
  • Hungry Hearts
  • Every Secret Thing
  • The Nightmare
  • Pitch Perfect 2
  • Debug
  • Mad Max: Fury Road
  • Mad Max Beyond Thunderdome
  • Mad Max 2
  • Mad Max
  • Mad Max
  • Time Lapse
  • Avengers: Age of Ultron
  • Focus
  • Cake
  • Ex Machina
  • Lost River
  • Laggies
  • Miss Julie
  • The Age of Adaline
  • Far from the Madding Crowd
  • The Boy Next Door
  • Love, Rosie
  • She's Lost Control
  • The Dead Lands
  • The Loft
  • The Longest Ride
  • The Sisterhood of Night
  • John Doe: Vigilante
  • Furious 7
  • Going Clear: Scientology and the Prison of Belief
  • Insurgent
  • Ghoul
  • The Voices
  • Halo: Nightfall
  • Cinderella
  • Jupiter Ascending
  • Citizenfour
  • Beyond the Lights
  • Whiplash
  • The Lazarus Effect
  • Out of the Dark
  • Power/Rangers
  • Starry Eyes
  • Fifty Shades of Grey
  • Kingsman: The Secret Service
  • Two Night Stand
  • The Devil's Violinist
  • In Your Eyes
  • Mr. Turner
  • Inherent Vice
  • Foxcatcher
  • These Final Hours
  • The Imitation Game
  • Big Eyes
  • The Young and Prodigious T.S. Spivet
  • Selma
  • '71
  • The Dog
  • The Overnighters
  • Young Ones
  • Automata
  • The Babadook

World map

Highly rated films Marina is yet to see

  • The Second Mother
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Ivy
  • Masaan
  • Our Little Sister
  • Don't Be Bad
  • Land of Mine
  • Kaili Blues

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more