Highest rated films

  • Moonlight

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★½

  • Manchester by the Sea

    ★★★★½

  • Lion

    ★★★★½

  • Kubo and the Two Strings

    ★★★★½

  • Jackie

    ★★★★½

  • The Girl with All the Gifts

    ★★★★½

  • Lemonade

    ★★★★½

  • Terms of Endearment

    ★★★★½

  • Spring

    ★★★★½

  • Equals

    ★★★★½

  • The Witch

    ★★★★

  • The Invitation

    ★★★★

  • Dope

    ★★★★

  • Son of Saul

    ★★★★

  • Macbeth

    ★★★★

  • World of Tomorrow

    ★★★★

  • Eddie the Eagle

    ★★★★

  • A Bigger Splash

    ★★★★

  • Krisha

    ★★★★

  • The Fits

    ★★★★

  • Queen of Earth

    ★★★★

  • Eye in the Sky

    ★★★★

  • De Palma

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 188 Films watched
  • 15.7 Average per month
  • 3.6 Average per week

Milestones

First Film

The Lobster

Jan 2

Most Watched

Jackie

twice

Hidden Figures

twice

Lion

twice

Mississippi Grind

twice

Now You See Me 2

twice

Last Film

Gold

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
110 films
Thriller
54 films
Comedy
45 films
Adventure
25 films
Action
24 films
Romance
23 films
Crime
22 films
Sci Fi
20 films
Documentary
20 films
Fantasy
17 films
USA
132 films
UK
38 films
Canada
23 films
France
21 films
Germany
12 films
Australia
7 films
Belgium
7 films
China
6 films
Ireland
4 films
Hungary
3 films
English
176 films
French
15 films
Spanish
10 films
German
9 films
Chinese
6 films
Arabic
6 films
Italian
5 films
Russian
5 films
Japanese
3 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Marina’s most liked review

Live by Night

★★★

Lots of great stuff going for it: gangsters, prohibition, a new location (Florida mob... who knew?) but it lacks energy and focus. The ending is pretty terrible. Really needed some editing.

Also, disappointed that Zoe Saldana is relegated to girlfriend duties shortly after being introduced. She shows so much promise when she's first introduced and then disappears.

More reviews

Marina’s most liked list

2015 Releases Directed by Women

This list is not mine. It was gathered by the good folks at Fuck Yeah Women Film Directors and shared on Tumblr here:
fuckyeahwomenfilmdirectors.tumblr.com/post/134482356251/films-directed-by-women-released-in-the-us-in-2015

Reposting here as an easy way to track what I've seen and what I have left to watch.

More lists

Highs and lows

Highest Average

O.J.: Made in America
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Gods of Egypt
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

The Death (and Life) of Carl Naardlinger

Films Marina watched in 2016

  • Gold
  • The Accountant
  • Suicide Squad
  • A Man Called Ove
  • The Dressmaker
  • Moana
  • War Dogs
  • The Founder
  • Jackie
  • Hidden Figures
  • Cameraperson
  • American Honey
  • The Birth of a Nation
  • Fire at Sea
  • Maggie's Plan
  • Window Horses: The Poetic Persian Epiphany of Rosie Ming
  • Hardcore Henry
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Before the Flood
  • Fences
  • La La Land
  • The Jungle Book
  • Lemonade
  • A Bigger Splash
  • Live by Night
  • Equity
  • De Palma
  • Pete's Dragon
  • Lion
  • Finding Dory
  • Denial
  • Love & Friendship
  • Kubo and the Two Strings
  • Life, Animated
  • I Am Not Your Negro
  • The BFG
  • Patriots Day
  • Don't Think Twice
  • Author: The JT LeRoy Story
  • Florence Foster Jenkins
  • The Girl on the Train
  • Jackie
  • Lion
  • Trespass Against Us
  • Below Her Mouth
  • 20th Century Women
  • From the Land of the Moon
  • Chokeslam
  • Miss Sloane
  • Free Fire
  • Lost Solace
  • Lovesick
  • Krisha
  • The Eyes of My Mother
  • Bridget Jones's Baby
  • The Neon Demon
  • Always Shine
  • O.J.: Made in America
  • Hidden Figures
  • Elle
  • Morris from America
  • Other People
  • The Fits
  • Tower
  • Loving
  • Hell or High Water
  • The Edge of Seventeen
  • The Gift
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Eye in the Sky
  • Hello, My Name Is Doris
  • Certain Women
  • The Sun at Midnight
  • Before the Streets
  • Bastille Day
  • Anatomy of Violence
  • Hunting Pignut
  • Arrival
  • 13th
  • Rules Don't Apply
  • Doctor Strange
  • The Death (and Life) of Carl Naardlinger
  • Inferno
  • Trolls
  • The Good Neighbor
  • The Handmaiden
  • The Architect
  • The Model
  • The Girl with All the Gifts
  • Mean Dreams
  • To Keep the Light
  • Moonlight
  • Goldstone
  • Manchester by the Sea
  • Kate Plays Christine
  • We Are X
  • The Intestine
  • Cadence
  • A Quiet Passion
  • Another Evil
  • Under the Shadow
  • Snowden
  • Imperium
  • Neighbors 2: Sorority Rising
  • Warcraft
  • The Childhood of a Leader
  • Weiner
  • Macbeth
  • Mississippi Grind
  • Edge of Winter
  • Mississippi Grind
  • Morgan
  • Kickboxer: Vengeance
  • Natural Selection
  • The Unraveling
  • Bad Cat
  • Dofus - Book I: Julith
  • Sky Line
  • The Boss
  • Jason Bourne
  • Zero Days
  • Vintage Tomorrows
  • The Red Hood
  • Realive
  • Terms of Endearment
  • Ghostbusters
  • Eddie the Eagle
  • Tickled
  • Catch Me Daddy
  • Spring
  • Equals
  • Now You See Me 2
  • Now You See Me 2
  • The Fundamentals of Caring
  • We are Twisted Fucking Sister!
  • Special Correspondents
  • 13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi
  • Gods of Egypt
  • Whiskey Tango Foxtrot
  • Lifeline
  • Lifeline
  • Swiss Army Man
  • Dope
  • Me Before You
  • X-Men: Apocalypse
  • Hail, Caesar!
  • Colonia
  • Money Monster
  • Approaching the Unknown
  • The Choice
  • The Curse of Sleeping Beauty
  • The Invitation
  • Midnight Special
  • Sing Street
  • Road Games
  • The Preppie Connection
  • Synchronicity
  • No Men Beyond This Point
  • The Program
  • Terminus
  • Kill Your Friends
  • Remember
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Baskın
  • Regression
  • 10 Cloverfield Lane
  • Big Hero 6
  • Son of Saul
  • Admiral
  • Queen of Earth
  • The Witch
  • Stutterer
  • Friend
  • Everything Will Be Okay
  • Ave Maria
  • Day One
  • Deadpool
  • Pride and Prejudice and Zombies
  • World of Tomorrow
  • Our Brand Is Crisis
  • My Sweet Audrina
  • Now Is Good
  • Where to Invade Next
  • o negative
  • Red Army
  • Hitman: Agent 47
  • Final Girl
  • The Lobster

World map

Highly rated films Marina is yet to see

  • The Odyssey
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Black Mirror: San Junipero
  • A Silent Voice
  • Aquarius
  • My Life as a Zucchini
  • Sense8: A Christmas Special
  • Hunt for the Wilderpeople

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more