Highest rated films

  • Hereditary

    ★★★★½

  • Annihilation

    ★★★★½

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★★

  • A Star Is Born

    ★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★

  • Thoroughbreds

    ★★★★½

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★

  • You Were Never Really Here

    ★★★★

  • First Reformed

    ★★★★

  • Disobedience

    ★★★★

  • Professor Marston and the Wonder Women

    ★★★★

  • Gun Crazy

    ★★★★

  • Beast

    ★★★★

  • The Zookeeper's Wife

    ★★★★

  • Foxtrot

    ★★★★

  • World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

    ★★★★

  • I Kill Giants

    ★★★★

  • Custody

    ★★★★

  • Of Fathers and Sons

    ★★★★

  • House of Z

    ★★★★

  • Get Out

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 174 Films watched
  • 14.5 Average per month
  • 3.3 Average per week

Milestones

First Film

What Happened to Monday

Jan 4

Most Watched

Mission: Impossible - Fallout

twice

BlacKkKlansman

twice

Last Film

Ant-Man and the Wasp

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
78 films
Thriller
46 films
Comedy
40 films
Sci Fi
32 films
Action
32 films
Adventure
25 films
Documentary
22 films
Horror
22 films
Crime
22 films
Romance
18 films
USA
139 films
UK
33 films
France
18 films
Canada
17 films
Germany
8 films
China
7 films
Belgium
6 films
Netherlands
5 films
Ireland
5 films
Sweden
4 films
English
161 films
French
18 films
German
15 films
Spanish
10 films
Chinese
6 films
Italian
4 films
Dutch
3 films
Arabic
3 films
Japanese
3 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Marina’s most liked review

Annihilation

★★★★½

I was completely baffled by Jeff VanderMeer's novel and though I didn't know what exactly was going on, I was completely mesmerized by VanderMeer's language and found myself reading even though half of the time, I wasn't completely sure what was happening to the characters.

Alex Garland strips away the…

More reviews

Marina’s most liked list

Favourite Movies of 2017

As usual, the list was difficult to put together but I can say this without question: the top 3 are locks the rest shifting depending on which way the wind was blowing that day.

Full discussion of the list on Ep. 225 of After the Credits: atcpod.ca/2018/01/11/after-the-credits-episode-225-top-10-2017/

More lists

Highs and lows

Highest Average

The Silence of the Lambs
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Green Lantern
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

In My Room

Films Marina watched in 2018

  • Ant-Man and the Wasp
  • Wildlife
  • Suspiria
  • Roma
  • Sorry to Bother You
  • I Think We're Alone Now
  • The Predator
  • White Boy Rick
  • Active Measures
  • Searching
  • Three Identical Strangers
  • Aquaman
  • First Reformed
  • The Grinch
  • Venom
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Paddington 2
  • Paddington
  • The Christmas Chronicles
  • Bird Box
  • Of Fathers and Sons
  • Mary Poppins Returns
  • Once Upon a Deadpool
  • Hyperlight
  • Custody
  • Incredibles 2
  • BlacKkKlansman
  • Back Roads
  • Free Solo
  • Untogether
  • The Natural Sweetness of Skin
  • Dark Money
  • Book Club
  • The Legend of Tarzan
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Can You Ever Forgive Me?
  • What Haunts Us
  • Widows
  • Disobedience
  • Bohemian Rhapsody
  • Blue My Mind
  • Bloody Ballet
  • What Is Democracy?
  • Sisters
  • Private Life
  • Destroyer
  • The Front Runner
  • Science Fair
  • In My Room
  • A Star Is Born
  • Seder-Masochism
  • Fugue
  • Vox Lux
  • Ben Is Back
  • One Cut of the Dead
  • Relaxer
  • First Man
  • People's Republic of Desire
  • The House That Jack Built
  • Colette
  • A Land Imagined
  • Cold War
  • Jonathan
  • The Favourite
  • Climax
  • Parallel
  • Holiday
  • Splinters
  • Matangi / Maya / M.I.A.
  • Profile
  • Dogman
  • Level 16
  • Tag
  • The Last Fiction
  • Mom and Dad
  • The Wall
  • RBG
  • Blockers
  • Pacific Rim: Uprising
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Ocean's Eight
  • To All the Boys I've Loved Before
  • American Animals
  • Justice League
  • Life of the Party
  • Mandy
  • Eighth Grade
  • Father of the Year
  • The Meg
  • Devil's Gate
  • Crazy Rich Asians
  • Life
  • BlacKkKlansman
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Extinction
  • Rampage
  • I Feel Pretty
  • How It Ends
  • Leave No Trace
  • Dilili in Paris
  • Sgt. Stubby: An American Hero
  • The Wolf House
  • A Man is Dead
  • Gordon & Paddy
  • This Magnificent Cake!
  • You Were Never Really Here
  • Red Sparrow
  • A Quiet Place
  • Ant-Man
  • Hereditary
  • Howards End
  • Midnight Sun
  • Blame
  • Please Stand By
  • Professor Marston and the Wonder Women
  • Unsane
  • Solo: A Star Wars Story
  • Deadpool 2
  • Tully
  • Bombshell: The Hedy Lamarr Story
  • Mary Shelley
  • Avengers: Infinity War
  • The Last Witness
  • Terminal
  • Beast
  • Hunting Lands
  • Dude
  • The Hitman's Bodyguard
  • The Titan
  • Foxtrot
  • The China Hustle
  • Take Your Pills
  • Ready Player One
  • Gun Crazy
  • Unlocked
  • Sisters
  • Thoroughbreds
  • I Kill Giants
  • The Zookeeper's Wife
  • Newness
  • Wildling
  • Get Out
  • The Silence of the Lambs
  • Everest
  • Get Me Roger Stone
  • Mute
  • Annihilation
  • The Ritual
  • Enter the Battlefield: Life on the Magic - The Gathering Pro Tour
  • House of Z
  • Seeing Allred
  • Irreplaceable You
  • When We First Met
  • Black Panther
  • Maddman: The Steve Madden Story
  • How to Be Single
  • Fifty Shades Freed
  • #realityhigh
  • Thumper
  • Step Sisters
  • The Cloverfield Paradox
  • In the Fade
  • World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts
  • Mosaic
  • Vengeance: A Love Story
  • Kill the Messenger
  • Kill Order
  • Forever My Girl
  • The Polka King
  • Green Lantern
  • Spider-Man: Homecoming
  • American Made
  • Voyeur
  • What Happened to Monday

World map

Highly rated films Marina is yet to see

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • An Elephant Sitting Still
  • Shoplifters
  • Ode to Nothing
  • Dirty Computer
  • Capernaum
  • Blindspotting

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more