Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★½

  • Ad Astra

    ★★★★½

  • I Lost My Body

    ★★★★½

  • Luce

    ★★★★½

  • I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter

    ★★★★½

  • The Kingmaker

    ★★★★½

  • Country Music

    ★★★★½

  • Joker

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • The Nightingale

    ★★★★½

  • Late Spring

    ★★★★½

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★

  • The Death of Stalin

    ★★★★

  • The Miseducation of Cameron Post

    ★★★★

  • Mary Queen of Scots

    ★★★★

  • Revenge

    ★★★★

  • Minding the Gap

    ★★★★

  • Beau Travail

    ★★★★

  • The Rider

    ★★★★

  • The Tale

    ★★★★

  • The Brood

    ★★★★

  • Far from Heaven

    ★★★★

  • Wild Rose

    ★★★★

  • Diamantino

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 220 Films watched
  • 18.3 Average per month
  • 4.2 Average per week

Milestones

First Film

Bad Reputation

Jan 1

Most Watched

Ad Astra

twice

Tone-Deaf

twice

Last Film

Diamantino

Dec 24

Genres, countries & languages

Drama
109 films
Thriller
55 films
Documentary
46 films
Comedy
45 films
Sci Fi
25 films
Horror
24 films
Romance
23 films
Action
23 films
Crime
21 films
History
19 films
USA
164 films
UK
39 films
Canada
25 films
France
17 films
China
11 films
Germany
8 films
Belgium
7 films
Australia
4 films
Brazil
4 films
Ireland
4 films
English
204 films
French
25 films
German
14 films
Spanish
13 films
Italian
10 films
Russian
9 films
Chinese
7 films
Arabic
6 films
Japanese
6 films
Portuguese
5 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Marina’s most liked review

Uncut Gems

★★★★

The Safdie's continue to impress, this time with another high-energy, intense thriller about a NY jeweler with, to put it lightly, problems. Impressive performances from all involved, particularly Adam Sandler and Julia Fox, great cinematography, dialogue, and editing.

The feel-bad movie of the year that screams to be seen.

More reviews

Marina’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The Haunting of Sharon Tate
Average weighted rating:

1.0

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Berserk
Average weighted rating:

2.9

Films Marina watched in 2019

  • Diamantino
  • Doctor Sleep
  • Judy
  • The Lighthouse
  • Ad Astra
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Just Mercy
  • The Rider
  • Waves
  • The Aftermath
  • The Mustang
  • The Report
  • Motherless Brooklyn
  • Bombshell
  • Dark Waters
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Official Secrets
  • I Lost My Body
  • The Souvenir
  • The Kingmaker
  • Little Women
  • Dolemite Is My Name
  • The Body Remembers When the World Broke Open
  • Uncut Gems
  • Abominable
  • Frozen II
  • At the Heart of Gold: Inside the USA Gymnastics Scandal
  • 1917
  • Brittany Runs a Marathon
  • mid90s
  • Let It Snow
  • Five Feet Apart
  • Greta
  • After
  • Hala
  • American Woman
  • Knives Out
  • Country Music
  • Immortal
  • Weathering with You
  • Shooting the Mafia
  • Jojo Rabbit
  • American Woman
  • Mike Wallace Is Here
  • The King
  • Terminator: Dark Fate
  • Hail Satan?
  • Scandalous: The Untold Story of the National Enquirer
  • Framing John DeLorean
  • What She Said: The Art of Pauline Kael
  • The Biggest Little Farm
  • Last Christmas
  • Atlantics
  • This Changes Everything
  • Disappearance at Clifton Hill
  • The Irishman
  • Trust Machine: The Story of Blockchain
  • Halston
  • Eli
  • The Laundromat
  • Joker
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • Frankie
  • The Lodge
  • The Painted Bird
  • Les Misérables
  • Sometimes Always Never
  • The Edge of Democracy
  • Blood Quantum
  • In the Shadow of the Moon
  • Wild Rose
  • Fast Color
  • The Miseducation of Cameron Post
  • Little Joe
  • Killer Queen
  • White Lie
  • Castle in the Ground
  • Ad Astra
  • In the Tall Grass
  • Paradise Hills
  • Hustlers
  • Edie
  • Rocketman
  • Serenity
  • A Simple Favor
  • Destination Wedding
  • Robin Hood
  • American Factory
  • High Life
  • After the Wedding
  • Brightburn
  • Luce
  • Captain Morten and the Spider Queen
  • Parasite
  • The Operative
  • One Child Nation
  • The Nightingale
  • The Farewell
  • Riot Girls
  • Alita: Battle Angel
  • Astronaut
  • Yesterday
  • Harpoon
  • For Sama
  • Lizzie
  • Horror Noire: A History of Black Horror
  • I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter
  • The Hummingbird Project
  • Above the Shadows
  • Midsommar
  • Road House
  • The Fifth Cord
  • Sword of Trust
  • Diana: In Her Own Words
  • Ophelia
  • Leaving Neverland
  • Apollo 11
  • Maiden
  • Ever After
  • Late Night
  • J.T. LeRoy
  • Head Count
  • The Tale
  • Because We Are Girls
  • Toni Morrison: The Pieces I Am
  • The Death of Stalin
  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile
  • Always Be My Maybe
  • Aladdin
  • Support the Girls
  • Game of Thrones: The Last Watch
  • Aliens
  • Booksmart
  • The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience
  • Wuthering Heights
  • Ask for Jane
  • The Little Stranger
  • Fighting with My Family
  • Exhibition
  • Archipelago
  • Ask Dr. Ruth
  • Two Mules for Sister Sara
  • Unrelated
  • Generation Wealth
  • Wine Country
  • Avengers: Endgame
  • Avengers: Infinity War
  • Family
  • The Spy Who Dumped Me
  • The Kid Who Would Be King
  • Overlord
  • Hellboy
  • Us
  • The Beach Bum
  • Be Natural: The Untold Story of Alice Guy-Blaché
  • Bumblebee
  • Shazam!
  • Girls of the Sun
  • Berserk
  • Late Spring
  • Bambi
  • Life of Brian
  • Certain Women
  • The Brood
  • Ballast
  • The Ice Storm
  • The Trouble with Harry
  • Far from Heaven
  • Beau Travail
  • The Happiness of the Katakuris
  • Hands on a Hardbody: The Documentary
  • Divorce Italian Style
  • Blowin' Up
  • The Haunting of Sharon Tate
  • The Wind
  • The Hate U Give
  • Elizabeth Harvest
  • Tau
  • The Brink
  • Captain Marvel
  • Roll Red Roll
  • Tone-Deaf
  • Tone-Deaf
  • Isn't It Romantic
  • The Age of Adaline
  • 3 Faces
  • Dirty John, The Dirty Truth
  • 22 July
  • Minding the Gap
  • Hale County This Morning, This Evening
  • Saint Judy
  • Finding Steve McQueen
  • Boy Erased
  • The Wife
  • Love, Gilda
  • Woman at War
  • Daughter of Mine
  • Whitney
  • Revenge
  • Who Will Write Our History?
  • Green Book
  • Polar
  • Lost Holiday
  • Rust Creek

See all 220

World map

Highly rated films Marina is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • John Denver Trending
  • Bacurau
  • The Last Black Man in San Francisco

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more