Highest rated films

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Onward

    ★★★½

  • Emma.

    ★★★

  • Lost Girls

    ★★★

  • The Night Clerk

    ★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Honey Boy

    ★★★★

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★

  • Monos

    ★★★★

  • Honeyland

    ★★★★

  • The Assistant

    ★★★★

  • Beanpole

    ★★★★

  • Richard Jewell

    ★★★½

  • Missing Link

    ★★★½

  • Swallow

    ★★★½

  • The Kindergarten Teacher

    ★★★½

  • Togo

    ★★★½

  • Clemency

    ★★★½

  • Sea Fever

    ★★★½

  • Ordinary Love

    ★★★½

  • The Woman Who Loves Giraffes

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 38 Films watched
  • 6.3 Average per month
  • 1.7 Average per week

Milestones

First Film

A Beautiful Day in the Neighborhood

Jan 1

Last Film

Sea Fever

Mar 26

Genres, Countries & Languages

Drama
24 films
Thriller
10 films
Comedy
9 films
Crime
7 films
Romance
5 films
Sci Fi
5 films
Adventure
4 films
Mystery
4 films
Documentary
4 films
Fantasy
3 films
USA
28 films
UK
6 films
Sweden
3 films
Canada
1 film
China
1 film
Colombia
1 film
Denmark
1 film
France
1 film
Germany
1 film
Argentina
1 film
English
35 films
Spanish
5 films
French
2 films
Russian
2 films
Macedonian
1 film
Swedish
1 film
Turkish
1 film
Bosnian
1 film
Urdu
1 film
German
1 film

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Crew & Studios

Marina’s most liked review

Speed of Life

★★★

Allison Tolman as a younger version of Ann Dowd is brilliant casting.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Uncut Gems
Average weighted rating:

4.0

Lowest Average

The Last Thing He Wanted
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Uncut Gems
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Big Fur

Films Marina watched in 2020

  • Sea Fever
  • Lost Girls
  • The Kindergarten Teacher
  • Onward
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • Only
  • Archive
  • Togo
  • Swallow
  • Emma.
  • The Last Thing He Wanted
  • Premature
  • The Night Clerk
  • The Woman Who Loves Giraffes
  • Horse Girl
  • A Fall From Grace
  • Ordinary Love
  • Murder on the Orient Express
  • Richard Jewell
  • Uncut Gems
  • Pet Sematary
  • A Simple Wedding
  • Missing Link
  • The Assistant
  • Big Fur
  • 1986
  • Victoria & Abdul
  • Beanpole
  • Game Night
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • Inherit the Viper
  • Clemency
  • Monos
  • ABBA: The Movie
  • Honeyland
  • Honey Boy
  • Speed of Life
  • A Beautiful Day in the Neighborhood

World Map

Highly rated films Marina is yet to see

  • Ben Platt: Live from Radio City Music Hall
  • Middleditch & Schwartz
  • Chunky Shrapnel
  • Minari
  • Happiness Continues
  • Whitmer Thomas: The Golden One
  • Hannah Gadsby: Douglas
  • Dick Johnson Is Dead

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more