Highest rated films

  • The White Tiger

    ★★★★½

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★★

  • Barb and Star Go to Vista Del Mar

    ★★★★

  • Groomed

    ★★★★

  • Godzilla vs. Kong

    ★★★½

  • Zack Snyder's Justice League

    ★★★½

  • Nobody

    ★★★½

  • Minari

    ★★★★½

  • The Father

    ★★★★½

  • Another Round

    ★★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★★

  • Saint Maud

    ★★★★

  • Manhunter

    ★★★★

  • Super Dark Times

    ★★★★

  • Time

    ★★★★

  • Collective

    ★★★★

  • Eve's Bayou

    ★★★★

  • The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

    ★★★★

  • Come True

    ★★★★

  • Hope

    ★★★★

  • Rose Plays Julie

    ★★★★

  • A Quiet Place Part II

    ★★★½

  • Stan & Ollie

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 86 Films watched
  • 14.3 Average per month
  • 3.6 Average per week

Milestones

First Film

Terror Train

Jan 1

Last Film

The Devil All the Time

May 31

Genres, countries & languages

Drama
40 films
Thriller
25 films
Comedy
18 films
Action
15 films
Horror
15 films
Sci Fi
13 films
Crime
12 films
Documentary
12 films
Adventure
10 films
Fantasy
8 films
USA
68 films
UK
11 films
Canada
8 films
France
7 films
Germany
4 films
Belgium
3 films
Japan
3 films
Sweden
3 films
Luxembourg
2 films
China
2 films
English
80 films
French
6 films
Italian
4 films
Chinese
3 films
Japanese
3 films
German
3 films
Spanish
3 films
Swedish
2 films
Russian
2 films
Korean
2 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Marina’s most liked review

Mainstream

★★

I had really high expectations for this after seeing the trailer. It looked like Coppola was going to be making some poignant observations on influencer culture. Instead, the movie is a mess of half-baked ideas and concepts. Occasionally there's a moment of brilliance but overall, this is a mess of a movie with a wasted Andrew Garfield performance!

More reviews

Highs and lows

Highest Average

The Father
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Wounds
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Minari
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Groomed
Average weighted rating:

3.5

Films Marina watched in 2021

  • The Devil All the Time
  • Those Who Wish Me Dead
  • A Quiet Place Part II
  • Voyagers
  • The Woman in the Window
  • Endangered Species
  • Mainstream
  • Moxie
  • Monster
  • Cherry
  • Stan & Ollie
  • Tom Clancy's Without Remorse
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Things Heard & Seen
  • To All the Boys: Always and Forever
  • To All the Boys: P.S. I Still Love You
  • Chemical Hearts
  • The Stand In
  • Bloodthirsty
  • Stowaway
  • Mortal Kombat
  • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
  • The Life Ahead
  • Framing Britney Spears
  • The Man Who Sold His Skin
  • Collective
  • The One and Only Ivan
  • The White Tiger
  • Pinocchio
  • The United States vs. Billie Holiday
  • Time
  • Another Round
  • Mank
  • The Father
  • Love and Monsters
  • Nobody
  • Together Together
  • The Outpost
  • Manhunter
  • Hope
  • Phobias
  • My Octopus Teacher
  • Godzilla vs. Kong
  • Locked Down
  • Raya and the Last Dragon
  • Godzilla: King of the Monsters
  • Chaos Walking
  • TINA
  • Mortal Engines
  • A Good Woman Is Hard to Find
  • Cleanflix
  • Zack Snyder's Justice League
  • Saint Maud
  • The Last Blockbuster
  • Groomed
  • Breaking News in Yuba County
  • Come True
  • A Glitch in the Matrix
  • Rose Plays Julie
  • Monster Hunter
  • Coming 2 America
  • Rebecca
  • Barb and Star Go to Vista Del Mar
  • Bad Hair
  • The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart
  • Test Pattern
  • Willy's Wonderland
  • Eve's Bayou
  • Cowboys
  • The Wanting Mare
  • Wounds
  • The Little Things
  • Synchronic
  • Two of Us
  • Silk Road
  • Savage State
  • True Mothers
  • Outside the Wire
  • Super Dark Times
  • The Lie
  • All In: The Fight for Democracy
  • Ma Rainey's Black Bottom
  • Leap of Faith: William Friedkin on The Exorcist
  • The Mortuary Collection
  • Minari
  • Terror Train

World map

Highly rated films Marina is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Bo Burnham: Inside
  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • In The Heights
  • Joji
  • CODA

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more