Matt has logged 54 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Everyday

Everyday

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Frozen

Frozen

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sounds from a Town I Love

Sounds from a Town I Love

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Grateful Dead: Downhill from Here

Grateful Dead: Downhill from Here

1989
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hulk

Hulk

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Stardust Memories

Stardust Memories

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Naked

Naked

1993
×
★★★★
Edit this entry  
21
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Husbands and Wives

Husbands and Wives

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★
Edit this entry  
19
Samurai Cop

Samurai Cop

1991
×
Read prior review Edit this entry  
18
Dog Eat Dog

Dog Eat Dog

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Rejected

Rejected

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Of Mice and Men

Of Mice and Men

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Wisdom Teeth

Wisdom Teeth

2010
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Edit this entry  
12
Billy's Balloon

Billy's Balloon

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rejected

Rejected

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bambi Meets Godzilla

Bambi Meets Godzilla

1969
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Himala: A Dialectic for Our Times

Himala: A Dialectic for Our Times

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Now!

Now!

1965
×
★★★★
Edit this entry  
12
All the World's Memory

All the World's Memory

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Ice

Black Ice

1994
×
★★★½
Edit this entry  
12
Eye Myth

Eye Myth

1972
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Mothlight

Mothlight

1963
×
★★½
Edit this entry  
12
Borrowed Time

Borrowed Time

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Woodsman

The Woodsman

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Clueless

Clueless

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★★
Edit this entry  
11
Don't Hug Me I'm Scared

Don't Hug Me I'm Scared

2011
×
★★★
Edit this entry  
10
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Shark Tale

Shark Tale

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Pasolini

Pasolini

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Padak

Padak

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Golf Specialist

The Golf Specialist

1930
×
Read the review Edit this entry