Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
Edit this entry  
21
Runaway Bride

Runaway Bride

1999
×
★★½
Edit this entry  
19
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
Edit this entry  
17
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
Edit this entry  
17
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
Edit this entry  
17
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
11
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
Edit this entry  
10
The Happening

The Happening

2008
×
Edit this entry  
09
Pauly Shore Is Dead

Pauly Shore Is Dead

2003
×
Edit this entry  
08
Modern Times

Modern Times

1936
×
Edit this entry  
07
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Total Recall

Total Recall

1990
×
Edit this entry  
05
The Craft

The Craft

1996
×
★½
Edit this entry  
04
Rebecca

Rebecca

1940
×
Edit this entry  
04
Rififi

Rififi

1955
×
Edit this entry  
03
Ultraviolet

Ultraviolet

2006
×
½
Edit this entry  
02
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
Edit this entry  
01
Benny's Video

Benny's Video

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Captain Underpants: The First Epic Movie

Captain Underpants: The First Epic Movie

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
Hancock

Hancock

2008
×
Edit this entry  
28
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
Edit this entry  
28
The Incredible Shrinking Man

The Incredible Shrinking Man

1957
×
Edit this entry  
27
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
Edit this entry  
26
The Water Horse

The Water Horse

2007
×
★★½
Edit this entry  
25
My Best Fiend

My Best Fiend

1999
×
Edit this entry  
24
The Animal

The Animal

2001
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Odd Couple

The Odd Couple

1968
×
Edit this entry  
20
Old

Old

2021
×
Edit this entry  
19
Bug

Bug

2006
×
★★★★
Edit this entry  
18
Burden of Dreams

Burden of Dreams

1982
×
Edit this entry  
17
The Lost Medallion: The Adventures of Billy Stone

The Lost Medallion: The Adventures of Billy Stone

2013
×
Edit this entry  
16
Orphan

Orphan

2009
×
Edit this entry  
15
The Story of Three Loves

The Story of Three Loves

1953
×
Edit this entry  
14
Tootsie

Tootsie

1982
×
Edit this entry  
14
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Kind Hearts and Coronets

Kind Hearts and Coronets

1949
×
Edit this entry  
13
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
Edit this entry  
13
The Transporter

The Transporter

2002
×
★★★
Edit this entry  
12
A Walk in the Clouds

A Walk in the Clouds

1995
×
Edit this entry  
11
The List of Adrian Messenger

The List of Adrian Messenger

1963
×
Edit this entry  
10
The Informant!

The Informant!

2009
×
Edit this entry  
08
Green Card

Green Card

1990
×
Edit this entry  
07
Dark City

Dark City

1998
×
Edit this entry  
07
The Awakening

The Awakening

2011
×
★★
Edit this entry  
07
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
½
Edit this entry  
04
Patch Adams

Patch Adams

1998
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Kingdom

The Kingdom

2007
×
★★½
Edit this entry  
02
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Sabrina

Sabrina

1954
×
Edit this entry