Sort by

Scott has logged 172 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Tokyo!

Tokyo!

2008
×
★★★
Edit this entry  
09
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★★
Edit this entry  
09
Boy Meets Girl

Boy Meets Girl

1984
×
★★★★
Edit this entry  
08
Driven

Driven

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
Psycho Goreman

Psycho Goreman

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Jagged

Jagged

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Kentucky Fried Movie

The Kentucky Fried Movie

1977
×
Edit this entry  
07
Weird Science

Weird Science

1985
×
★★★★
Edit this entry  
30
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
17
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
10
15 Minutes of Shame

15 Minutes of Shame

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
Malignant

Malignant

2021
×
★½
Edit this entry  
26
Come to Daddy

Come to Daddy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Sparks Brothers

The Sparks Brothers

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Crawl

Crawl

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Man Who Killed Don Quixote

The Man Who Killed Don Quixote

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Winning Season

The Winning Season

2009
×
★★
Edit this entry  
06
Red Dawn

Red Dawn

2012
×
★★
Edit this entry  
04
Annette

Annette

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
Annette

Annette

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
Grimsby

Grimsby

2016
×
★★★
Edit this entry  
22
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★½
Edit this entry  
08
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Judy

Judy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Freaks

Freaks

2018
×
★★½
Edit this entry  
07
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Val

Val

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
Precious

Precious

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Terminator Genisys

Terminator Genisys

2015
×
★★★
Edit this entry  
04
I See You

I See You

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Tomorrow War

The Tomorrow War

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
Jolt

Jolt

2021
×
★★★
Edit this entry  
02
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Edit this entry