Johnny has logged 144 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
American Psycho

American Psycho

2000
×
Read the review Edit this entry  
19
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
1917

1917

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The King

The King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Informant!

The Informant!

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Candyman

Candyman

1992
×
Read the review Edit this entry  
27
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Current War

The Current War

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Gary Gulman: The Great Depresh

Gary Gulman: The Great Depresh

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Palm Trees in the Snow

Palm Trees in the Snow

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Monos

Monos

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Good Time

Good Time

2017
×
Read the review Edit this entry  
28
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
Read the review Edit this entry  
27
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Shining

The Shining

1980
×
Read the review Edit this entry  
22
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
Read the review Edit this entry  
22
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry