RSS feed for owen

owen has logged 380 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hale County This Morning, This Evening

Hale County This Morning, This Evening

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Suspense

Suspense

1913
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Central Park Five

The Central Park Five

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★½
Edit this entry  
18
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Too Old to Die Young: North of Hollywood, West of Hell

Too Old to Die Young: North of Hollywood, West of Hell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Too Old to Die Young: North of Hollywood, West of Hell

Too Old to Die Young: North of Hollywood, West of Hell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★
Edit this entry  
13
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Brave

Brave

2012
×
★★★
Edit this entry  
12
Cars 2

Cars 2

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
10
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Private War

A Private War

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Cars

Cars

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
American History X

American History X

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
L'Observateur

L'Observateur

2019
×
Edit this entry  
05
Kill Bill: The Whole Bloody Affair

Kill Bill: The Whole Bloody Affair

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
Read the review Edit this entry