RSS feed for owen
  • A Hard Day's Night

    A Hard Day's Night

    ★★★★½

    🥁 🎸 ✨ Pure movie magic. ✨ 🎸 🥁

  • Ex Machina

    Ex Machina

    ★★★★½

    can't believe vikander was nominated/won the oscar for the danish girl instead of this masterpiece smh, still one of the best sci-fi performances of all time

  • Mishima: A Life in Four Chapters

    Mishima: A Life in Four Chapters

    ★★★★★

    i think the best biopics are only as good as the artist they depict, and Mishima works best because it understands how art and the artist are one whole and not separate entities. it’s all up to perception, really, but Paul Schrader clearly knows exactly the type of story he wanted to tell here, a fable about the influence our lives have on what we create and how our art, in return, gifts us with a decision. to quote HBO’s Westworld, “We each deserve to choose our own fate. Even if that fate is death.”

    so how does our story end?

  • The House That Jack Built

    The House That Jack Built

    ★★★★½

    Think about this for a second. You’re driving down a highway stretch, and you’re really fucking hungry. To your left, you have your fast food, the stuff perfect for paying money for once, but something you’ll quickly digest and never remember (superhero films). To your right, you have the less easily comprehensible food, the fancily prepared meals that cost a fortune of your money and brain power but are worth it in the end (complex indie dramas). And straight ahead,…

  • Fantastic Mr. Fox

    Fantastic Mr. Fox

    ★★★★★

    once I saw a negative review of this saying that the reviewer had nightmares consisting of falling down an abyss with every song from this movie echoing eerily. Nightmare?? Bitch that’s a DREAM

  • John Wick: Chapter 4

    John Wick: Chapter 4

    i have a death wish and i want john wick to grant it. fuck off will smith, the only genie in a lamp here is mr. keanu reeves!

  • Suspense

    Suspense

    ★★★½

    the power of women!

  • Inside Llewyn Davis

    Inside Llewyn Davis

    ★★★★★

    fare thee wellllll
    myyyy honeeeeey
    faaaaaaaaaare thee well

  • Coco

    Coco

    ★★★★★

    I’m not crying you’re crying 😭

  • The Darjeeling Limited

    The Darjeeling Limited

    ★★★★½

    Okay, let’s make an agreement. (a), we need to acknowledge Wes Anderson as one of the greatest directors of all time. He deserves it. (b), we also need to stop referring to this as one of his worst films. He’s never really made a bad one, but referring to this as anything less than a heartfelt examination of self-discovery is blasphemy. (c), we need to petition Criterion to release The Grand Budapest Hotel and Isle of Dogs ASAP. We’ve been waiting forever! Can we agree to that?

  • Repo Man

    Repo Man

    ★★★½

    [john wick voice] it wasn’t just a car

  • Three Colors: White

    Three Colors: White

    ★★★½

    I really enjoyed this but it was pretty messy tone-wise and I couldn’t really get invested in any of the characters. Really a testament to how we become the exact person others were to us. Beautiful film though.