• Greta

    Greta

    ★★½

    extra star for the character development of the BFF, iykyk

  • Paradise Hills

    Paradise Hills

    ★★★

    If you like the Capitol aesthetic of The Hunger Games or Alice in Wonderland, you will enjoy this film ☺️

  • Enola Holmes

    Enola Holmes

    ★★★

    Idk if the movie is actually good or not I just like Victorian era stuff lol 👌

  • I'm Thinking of Ending Things

    I'm Thinking of Ending Things

    ★★

    I gotta agree with a lot of the lower ratings, but I did enjoy the spot-the-difference aspect, it kept me slightly more engaged in the second half as it moved further into eye roll territory.

    Btw the 4:3 aspect ratio did not add enough meaning to this film to make it worth me spending so much time getting my TV to display it correctly.

  • Tenet

    Tenet

    ★★★

    Just my first impressions because this needs a second viewing before I can form a full opinion.

  • Vivarium

    Vivarium

    ★★★

    As other reviews stated, would have been better as a short, but really enjoyed the premise. Just wish they’d used the run time to flesh it out more.

  • It Chapter Two

    It Chapter Two

    ★★

    About an hour too long 🤡

  • Logan Lucky

    Logan Lucky

    ★★★½

    soderbergh 👏 heist 👏 films 👏

  • Focus

    Focus

    honestly couldn’t tolerate more than half of this, I just skipped through til the end so it would be removed from my “continue watching” tab on netflix lol

    ageist casting and sexist writing, especially for 2015 (wtf) among other bad qualities I can’t be bothered to list so don’t waste your time


    (the 1 star is for the fun montages of lifting at the beginning)

  • Uncut Gems

    Uncut Gems

    ★★★★

    I’m pretty that sure saying “so extra” wasn’t a thing in 2012

  • Little Women

    Little Women

    ★★★★½

    - that ending was so meta and gave me spinning-top Inception vibes
    - the food at Christmas looked damn tasty
    - everything about this film was very considered but it never felt unnatural (there are some exceptions, but they made it more enjoyable if anything) 
    - gorgeous set design and cinematography
    - the ending scene felt out of place and reminded me of a scene I think I saw in x-men
    - enjoyed it from start to finish
    - I’m pretty sure that carriage scene in Paris at the start of the film was warp stabilised??

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

    This is a 4 to 4.5 for entertainment value, but a 2.5 for writing 🤷‍♀️