Sort by

TheMisfitPond has logged 95 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Green Room

Green Room

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
GIRLZ NIGHT

GIRLZ NIGHT

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Underwater

Underwater

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Threads

Threads

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Climb

The Climb

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
May

May

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Brick

Brick

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Thirst

Thirst

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry