• Requiem for a Dream

    Requiem for a Dream

    ★★★★½

    One of my earliest gateway films into art house cinema. Haven’t seen it in over 5 years. I thought that having seen so much disturbing and traumatizing material since then, it may not pack the punch that it did years ago. I was wrong. This is still such an unforgiving visceral experience that’s amplified by Aronofsky’s uncompromising creative presentation. The aesthetic style is what makes this such a high-octane and eye popping experience glueing everybody’s eyes to the screen despite how…

  • The Fountain

    The Fountain

    ★★★★½

    The Fountain is not only Aronofsky’s most underrated film, but it’s one of the most underappreciated films I can remember. I put it off for so long because people kept writing it off Aronofsky’s lesser works, but that couldn’t be further from the truth. This could very well be my favorite Aronofsky film at this point. To me, this is his most meaningful piece of art that you can tell came straight from such a personal and sincere place. What…

  • Fail Safe

    Fail Safe

    ★★★★½

    Criterion Pick from Tomas Dominguez

    Sidney Lumet and the screenplay from Walter Bernstein delivers a brutally honest and unforgiving depiction of human error in the era of nuclear warfare. Unfortunately it was shadowed by Kubricks ingenious satire, Dr. Strangelove, tackling the same exact subject matter. But please do yourself a favor and watch this. It has an ending you’ll find difficult to shake off. 9/10

    Full review: youtu.be/l5z9dzNkHfk

  • Two-Lane Blacktop

    Two-Lane Blacktop

    ★★★★½

    Various Spaghetti’s (Blake Bergman) Criterion Pick

    Unbelievably overlooked film in the criterion collection. As someone who isn’t in the slightest bit passionate about car culture, it managed to suck me in and never let go because it’s so much more than that. 9/10

    Full review: youtu.be/8koYgG4vhmk

  • Don't Worry Darling

    Don't Worry Darling

    ★★★

    Despite containing plenty of things that bothered me, I still found myself enjoying my experience. Surprisingly, Wilde’s ambitious sophomore effort has abundant splashes of her creative fingerprints throughout its runtime. There are impressive moments of visual storytelling and aesthetic presentation that enhances the psychological element of the film and immerses the audience into its nightmare. It felt like a mix of The Stepford Wives, Get Out and Vivarium. The third act is by far the best act and delivers an…

  • Pearl

    Pearl

    ★★★

    TI West gives us the latest prequel in his X trilogy… and I enjoyed it on about the same level as X. Even though Ti West’s quirky style makes it not only great to look at it but fun to watch, this is Mia Goths movie. To me, she carries the film with her psychotic performance portraying her slow descent into madness. Her hysterical level of emotions were terrifying to see on screen. There’s also a LENGTHY monologue she delivers…

  • The Naked Island

    The Naked Island

    ★★★★★

    finally…. FINALLY got the chance to watch this film and my god… easily one of my favorite films of all time… a masterclass in the power of visual audio storytelling.. this is Kaneto Shindo’s magnum opus and that’s coming from someone who adored Kuroneko and Onibaba. Not a single world of actual dialogue is spoken and yet, Shindo’s ability to express so much emotion, theme, character substance and narrative information is beyond remarkable. One of the most deeply human films…

  • Terrorizers

    Terrorizers

    ★★★★

    A normal length Edward Yang film and it’s still fantastic. Exploration of human detachment, broken hearts, inabilities to communicate and instinctual antagonization in a capitalist society. The ending might make or break some people but it’s filled with so much artistic integrity. 

    8/10

  • Tenacious D in The Pick of Destiny

    Tenacious D in The Pick of Destiny

    ★★★★★

    I know a 10 seems ridiculous.. but I have so much history with this movie and watching it with friends, some who have seen it and others who haven’t, is just a cherry on top that solidifies how perfect I find this movie. I am the exact target audience for it and tenacious D knocks it out of the park. A metal musical that only gets better with each watch.

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once

    ★★★★½

    I rewatched Everything Everywhere All At Once recently and was curious to see if the “Laundry and Taxes” scene would emotionally impact me the same way it did the first time. And sure enough, it made me even more emotional the second time. Check out my scene analysis discussing how every aspect of filmmaking came together to deliver something so powerful.

    Scene Analysis: youtu.be/I0Gkhvlv9GE

  • Nope

    Nope

    ★★★★

    Gave it a rewatch since it hit VOD and it’s as awesome as it was the first time. Such an entertaining film that’s able to criticize spectacle while also being an excellent spectacle. There’s so many memorable and intense scenes that I was dying to rewatch as well! I just released a brief scene analysis of the abduction scene which is one of my favorite scenes in the film.

    Feel free to check it out here: youtu.be/NaC3RSFiItA

  • Cure

    Cure

    ★★★★½

    Finally got around to watching this film thanks to my lovely Kinolords voting for it in the subscriber poll. Despite me being disappointed in the previous Kiyoshi Kurosawa film I watched called PULSE, I gotta say that this film is in no way disappointing. This is actually one of the most impressive and creatively crafted crime thrillers I’ve ever seen. Kurosawa’s unique direction behind the camera makes it such an immersive and haunting experience. It’s through its specific use of the camera,…