RSS feed for TheMovieCave
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
The Last Seduction

The Last Seduction

1994
×
★★★★
Edit this entry  
16
Freejack

Freejack

1992
×
★★★
Edit this entry  
15
Death Rides a Horse

Death Rides a Horse

1967
×
★★★★
Edit this entry  
13
Sleepwalkers

Sleepwalkers

1992
×
★★★
Edit this entry  
13
Shamus

Shamus

1973
×
★★★
Edit this entry  
13
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★
Edit this entry  
12
The Hired Hand

The Hired Hand

1971
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Meg

The Meg

2018
×
★★
Edit this entry  
07
The Tingler

The Tingler

1959
×
★★½
Edit this entry  
03
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Principal

The Principal

1987
×
★★★
Edit this entry  
02
The First Purge

The First Purge

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
Skyscraper

Skyscraper

2018
×
★½
Edit this entry  
02
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Dragnet

Dragnet

1987
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★★★
Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
13 Ghosts

13 Ghosts

1960
×
★★★
Edit this entry  
29
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★
Edit this entry  
29
Night of the Creeps

Night of the Creeps

1986
×
★★★★
Edit this entry  
29
Night of the Comet

Night of the Comet

1984
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Amityville Horror

The Amityville Horror

2005
×
★★½
Edit this entry  
28
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
28
House

House

1986
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Mummy

The Mummy

1959
×
★★★
Edit this entry  
27
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★
Edit this entry  
27
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Serpent and the Rainbow

The Serpent and the Rainbow

1988
×
★★★
Edit this entry  
26
Misery

Misery

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Summer of 84

Summer of 84

2018
×
★★½
Edit this entry  
25
Return of the Living Dead Part II

Return of the Living Dead Part II

1988
×
★★★
Edit this entry  
25
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Blob

The Blob

1988
×
★★★★
Edit this entry  
23
The House on Sorority Row

The House on Sorority Row

1983
×
★★★
Edit this entry  
23
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Relic

The Relic

1997
×
★★★
Edit this entry  
22
Jack's Back

Jack's Back

1988
×
★★★
Edit this entry  
21
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
½
Edit this entry  
20
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★
Read prior review Edit this entry  
20
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★½
Edit this entry  
19
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★
Edit this entry  
19
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★½
Edit this entry  
19
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Edit this entry