RSS feed for TheMovieCave

TheMovieCave has logged 455 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
Big Wednesday

Big Wednesday

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★
Edit this entry  
21
Quigley Down Under

Quigley Down Under

1990
×
★★★★
Edit this entry  
21
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Endless

The Endless

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Nickelodeon

Nickelodeon

1976
×
★★★½
Edit this entry  
18
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Navy Seals

Navy Seals

1990
×
★★★
Edit this entry  
18
The Chamber

The Chamber

1996
×
★★½
Edit this entry  
15
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Revenge

Revenge

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
The Debt Collector

The Debt Collector

2018
×
★★½
Edit this entry  
12
Sharky's Machine

Sharky's Machine

1981
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Longest Yard

The Longest Yard

1974
×
★★★
Edit this entry  
09
Stick

Stick

1985
×
★★★★
Edit this entry  
08
Malone

Malone

1987
×
★★★
Edit this entry  
08
Gator

Gator

1976
×
★★★
Edit this entry  
08
White Lightning

White Lightning

1973
×
★★★½
Edit this entry  
07
Hooper

Hooper

1978
×
★★★½
Edit this entry  
07
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jackass 3.5

Jackass 3.5

2011
×
★★★
Edit this entry  
06
Jackass 2.5

Jackass 2.5

2007
×
★★½
Edit this entry  
06
Jackass Number Two

Jackass Number Two

2006
×
★★★
Edit this entry  
05
The Bone Collector

The Bone Collector

1999
×
★★
Edit this entry  
04
Casualties of War

Casualties of War

1989
×
★★★★
Edit this entry  
04
Greased Lightning

Greased Lightning

1977
×
★★★
Edit this entry  
04
The Shadow Riders

The Shadow Riders

1982
×
★★½
Edit this entry  
02
Some Kind of Wonderful

Some Kind of Wonderful

1987
×
★★★★
Edit this entry  
02
Men at Work

Men at Work

1990
×
★★★½
Edit this entry  
02
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★★
Edit this entry  
31
Bleeding Steel

Bleeding Steel

2017
×
★½
Edit this entry  
30
Frequency

Frequency

2000
×
★★★
Edit this entry  
29
Action Point

Action Point

2018
×
★½
Edit this entry  
28
The Devil's Brigade

The Devil's Brigade

1968
×
★★★
Edit this entry  
28
DeepStar Six

DeepStar Six

1989
×
★★
Edit this entry  
28
Role Models

Role Models

2008
×
★★★★
Edit this entry  
26
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★★
Edit this entry  
25
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Tag

Tag

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
Running Scared

Running Scared

1986
×
★★★★
Edit this entry  
24
Busting

Busting

1974
×
★★★★
Edit this entry  
23
Predators

Predators

2010
×
★★★
Edit this entry  
23
Predator 2

Predator 2

1990
×
★★★★
Edit this entry  
22
Tower

Tower

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
My Stepmother is an Alien

My Stepmother is an Alien

1988
×
★★½
Edit this entry  
18
Red Dawn

Red Dawn

1984
×
★★★½
Edit this entry  
17
Swordfish

Swordfish

2001
×
★★½
Edit this entry  
17
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Father of the Year

Father of the Year

2018
×
Edit this entry