TheMovieCave has logged 484 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★
Edit this entry  
31
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★
Edit this entry  
31
American Buffalo

American Buffalo

1996
×
★★★
Edit this entry  
30
Homicide

Homicide

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Young Sherlock Holmes

Young Sherlock Holmes

1985
×
★★★½
Edit this entry  
29
Spartan

Spartan

2004
×
★★★★
Edit this entry  
28
Heist

Heist

2001
×
★★★★
Edit this entry  
27
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Togo

Togo

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Edit this entry  
24
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
21
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Edit this entry  
18
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Edit this entry  
18
6 Underground

6 Underground

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Internal Affairs

Internal Affairs

1990
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★½
Edit this entry  
15
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★½
Edit this entry  
13
Dog Day

Dog Day

1984
×
★★
Edit this entry  
11
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
★★★
Edit this entry  
10
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Edit this entry  
09
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Bourne Legacy

The Bourne Legacy

2012
×
★★★½
Edit this entry  
06
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★½
Edit this entry  
06
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★★
Edit this entry  
04
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Murder at 1600

Murder at 1600

1997
×
★★½
Edit this entry  
03
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
Air Force One

Air Force One

1997
×
★★★½
Edit this entry  
28
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Stick

Stick

1985
×
★★★★
Edit this entry  
27
Angel Has Fallen

Angel Has Fallen

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Patriots Day

Patriots Day

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
22
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Flowers in the Attic

Flowers in the Attic

1987
×
★★½
Edit this entry  
22
Roadgames

Roadgames

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
North Sea Hijack

North Sea Hijack

1980
×
★★★
Edit this entry  
20
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Edit this entry