2017

TheMovieCave TheMovieCave’s year in review

TheMovieCave’s highest rated films

  • Once Upon a Time in the West

    ★★★★★

  • Die Hard

    ★★★★★

  • Dunkirk

    ★★★★★

  • Lethal Weapon

    ★★★★★

  • Jim & Andy: The Great Beyond

    ★★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★★★★

  • Fright Night

    ★★★★★

  • Poltergeist

    ★★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★★★

  • They Shoot Horses, Don't They?

    ★★★★★

  • Indiana Jones and the Last Crusade

    ★★★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★★

  • Terminator 2: Judgment Day

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 428 Films watched
  • 35.7 Average per month
  • 8.2 Average per week

Milestones

First Film

La La Land

Jan 1

Most Watched

Commando

twice

Dunkirk

twice

It

twice

Last Film

Strange Days

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Thriller
191 films
Action
186 films
Drama
141 films
Horror
120 films
Crime
104 films
Comedy
101 films
Adventure
80 films
Sci Fi
69 films
Mystery
55 films
Fantasy
40 films
USA
401 films
UK
41 films
Canada
21 films
France
16 films
Italy
11 films
Hong Kong
10 films
Japan
9 films
China
9 films
Australia
7 films
Germany
6 films
English
422 films
Spanish
44 films
French
25 films
German
24 films
Italian
17 films
Russian
13 films
Arabic
9 films
Chinese
7 films
Japanese
7 films
Czech
5 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

TheMovieCave’s most liked review

Aliens

★★★★★

"I am the ultimate badass! State of the badass art!

Yes you were. RIP Bill Paxton.

More reviews

TheMovieCave’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

The Good, the Bad and the Ugly
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Emoji Movie
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Deus ex Machina: The Philosophy of Donnie Darko
Average weighted rating:

3.4

Films watched in 2017

  • Strange Days
  • Jurassic World
  • Commando
  • Killing Gunther
  • Gator
  • White Lightning
  • The Last Stand
  • The Defiant Ones
  • The Crow
  • Once Upon a Time in the West
  • Beverly Hills Cop II
  • Beverly Hills Cop
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Batman Returns
  • Die Hard 2
  • Die Hard
  • Dunkirk
  • Bright
  • It
  • Mr. Majestyk
  • Scrooged
  • Let's Get Harry
  • Brannigan
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Jingle All the Way
  • Timecop
  • Detroit
  • Death Hunt
  • Black Christmas
  • Office Christmas Party
  • Lethal Weapon 4
  • Lethal Weapon 3
  • Lethal Weapon 2
  • Lethal Weapon
  • 10 to Midnight
  • Silent Night, Deadly Night
  • Assassination
  • From Noon Till Three
  • Dumb and Dumber
  • Ace Ventura: When Nature Calls
  • Better Watch Out
  • American Assassin
  • Cat Ballou
  • Logan Lucky
  • Edge of Eternity
  • Cobra
  • Cutter's Way
  • Murphy's Law
  • The Santa Clause 2
  • The Santa Clause
  • City of Industry
  • Jim & Andy: The Great Beyond
  • Daddy's Home
  • Daddy's Home 2
  • The Flamingo Kid
  • Justice League
  • Spielberg
  • Live Free or Die Hard
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • The Hitman's Bodyguard
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • Wheelman
  • Amsterdamned
  • Wind River
  • Spider-Man: Homecoming
  • Dudes
  • Shot Caller
  • Baby Driver
  • Atomic Blonde
  • The Shining
  • Down
  • Scarecrow
  • Three O'Clock High
  • The Dark Tower
  • Thor: Ragnarok
  • Into the Night
  • Junior Bonner
  • Trick 'r Treat
  • Night School
  • The Thing
  • The 'Burbs
  • The Lost Boys
  • Buffy the Vampire Slayer
  • Halloween H20: 20 Years Later
  • Halloween II
  • Halloween
  • Land of the Dead
  • Slaughter High
  • Child's Play
  • Invasion of the Body Snatchers
  • Annabelle: Creation
  • Dawn of the Dead
  • Christine
  • Sometimes They Come Back
  • 1922
  • Goosebumps
  • Fright Night Part 2
  • Fright Night
  • New Nightmare
  • A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors
  • A Nightmare on Elm Street
  • House
  • Creepshow 2
  • The Hitcher
  • The Hidden
  • The Devil's Candy
  • The Babysitter
  • The Omen
  • Poltergeist
  • Beetlejuice
  • Monster House
  • Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan
  • Friday the 13th Part VII: The New Blood
  • Friday the 13th Part VI: Jason Lives
  • Friday the 13th: A New Beginning
  • Friday the 13th: The Final Chapter
  • Friday the 13th Part III
  • Friday the 13th Part 2
  • Friday the 13th
  • Suspiria
  • Cujo
  • Slither
  • Jackals
  • Halloween III: Season of the Witch
  • The Fog
  • The Car
  • Lord of Illusions
  • 1408
  • Psycho II
  • Psycho
  • Kill Baby, Kill
  • The Texas Chainsaw Massacre 2
  • 976-EVIL
  • Children of the Corn
  • The Dark Half
  • Death Line
  • Cult of Chucky
  • A Fish Called Wanda
  • Gerald's Game
  • The Postman
  • Deepwater Horizon
  • The LEGO Ninjago Movie
  • The Invasion
  • The Bad Batch
  • Transformers: The Last Knight
  • Starship Troopers
  • SpaceCamp
  • Dolores Claiborne
  • First Kill
  • Close Encounters of the Third Kind
  • E.T. the Extra-Terrestrial
  • The Mummy
  • The Dead Pool
  • It
  • They Shoot Horses, Don't They?
  • Mr. Mom
  • Out of the Furnace
  • Indiana Jones and the Last Crusade
  • Indiana Jones and the Temple of Doom
  • Raiders of the Lost Ark
  • The Paper
  • If Looks Could Kill
  • My Blue Heaven
  • The Man with Two Brains
  • Terminator 2: Judgment Day
  • Wind River
  • Baywatch
  • Little Fauss and Big Halsy
  • The Monster Squad
  • Death Note
  • True Romance
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Ronin
  • Edtv
  • One Dark Night
  • The Poseidon Adventure
  • The Onion Field
  • French Connection II
  • Freebie and the Bean
  • Bowfinger
  • The Laughing Policeman
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • Alien: Covenant
  • Annabelle
  • Wayne's World 2
  • Innocent Blood
  • Scorpio
  • Chato's Land
  • Dunkirk
  • Night Moves
  • Rumble Fish
  • Teen Wolf
  • Clear and Present Danger
  • Lost in America
  • Teen Wolf Too
  • The Lost City of Z
  • King Arthur: Legend of the Sword
  • Hopscotch
  • Terror in a Texas Town
  • Bull Durham
  • Commando
  • Superman
  • The Emoji Movie
  • Jack Reacher: Never Go Back

See all 428

Highly rated films TheMovieCave missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Coco
  • Hans Zimmer Live in Prague
  • Paddington 2
  • Saturation
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • One Cut of the Dead

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more