Patrick J. Smith has logged 396 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
Holmes & Watson

Holmes & Watson

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bruce Almighty

Bruce Almighty

2003
×
★★★½
Edit this entry  
27
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
Edit this entry  
22
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Holes

Holes

2003
×
Edit this entry  
21
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
Read the review Edit this entry  
20
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Endless

The Endless

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Shrek Retold

Shrek Retold

2018
×
Read the review Edit this entry  
11
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
Read the review Edit this entry  
07
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
You Might Be the Killer

You Might Be the Killer

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
Read the review Edit this entry  
02
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
Read the review Edit this entry  
02
Cam

Cam

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★
Edit this entry  
30
Daddy's Home 2

Daddy's Home 2

2017
×
Read the review Edit this entry  
29
The Clovehitch Killer

The Clovehitch Killer

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Custody

Custody

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
He's Out There

He's Out There

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Little Drummer Boy

The Little Drummer Boy

1968
×
Read the review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
Read the review Edit this entry  
24
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
Read the review Edit this entry  
22
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1896
×
Edit this entry  
22
Sallie Gardner at a Gallop

Sallie Gardner at a Gallop

1878
×
Edit this entry  
22
Roundhay Garden Scene

Roundhay Garden Scene

1888
×
Edit this entry  
21
Creed II

Creed II

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Creed

Creed

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★½
Edit this entry  
19
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Steamboat Willie

Steamboat Willie

1928
×
Read the review Edit this entry  
17
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Crow: The Legend

Crow: The Legend

2018
×
Edit this entry  
17
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1896
×
Read the review Edit this entry