Brendan has logged 164 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★½
Edit this entry  
31
The Hurt Business

The Hurt Business

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Conor McGregor: Notorious

Conor McGregor: Notorious

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Vice

Vice

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ronnie Coleman: The King

Ronnie Coleman: The King

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
16
Animal House

Animal House

1978
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Tyson

Tyson

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★½
Edit this entry  
02
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★
Edit this entry  
02
Pumping Iron

Pumping Iron

1977
×
★★★★
Edit this entry  
02
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Poseidon Adventure

The Poseidon Adventure

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Conor McGregor: Notorious

Conor McGregor: Notorious

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Pilgrim

The Pilgrim

1923
×
★★★
Edit this entry  
13
Chaplin

Chaplin

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jackass Number Two

Jackass Number Two

2006
×
★★★
Edit this entry  
09
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Searching

Searching

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mac & Devin Go to High School

Mac & Devin Go to High School

2012
×
Edit this entry  
30
United 93

United 93

2006
×
★★★½
Edit this entry  
30
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★½
Edit this entry  
29
Vegas Vacation

Vegas Vacation

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★½
Edit this entry  
21
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★½
Edit this entry