Sort by

Brendan has logged 152 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★½
Edit this entry  
26
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★½
Edit this entry  
17
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Blow

Blow

2001
×
★★★½
Edit this entry  
15
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Edit this entry  
13
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
She's Out of My League

She's Out of My League

2010
×
★★½
Edit this entry  
09
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Anger Management

Anger Management

2003
×
★★½
Edit this entry  
09
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Edit this entry  
08
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★½
Edit this entry  
08
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★½
Edit this entry  
05
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
30
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Edit this entry  
28
Never Been Kissed

Never Been Kissed

1999
×
★★★½
Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Serpico

Serpico

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★½
Edit this entry  
18
American History X

American History X

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Other Side of the Wall

The Other Side of the Wall

1982
×
Edit this entry  
25
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
A Civil Action

A Civil Action

1998
×
★★★
Edit this entry  
22
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
James Gandolfini: Tribute to a Friend

James Gandolfini: Tribute to a Friend

2013
×
Read the review Edit this entry  
21
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★★
Edit this entry  
14
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★½
Edit this entry