RSS feed for TheMovingImage
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★½
Edit this entry  
24
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★½
Edit this entry  
04
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Creed II

Creed II

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★½
Edit this entry  
14
Johnny English Strikes Again

Johnny English Strikes Again

2018
×
★★★
Edit this entry  
23
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★
Edit this entry  
31
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★½
Edit this entry  
28
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★½
Edit this entry  
14
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★½
Edit this entry  
03
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Despicable Me 3

Despicable Me 3

2017
×
★½
Edit this entry  
26
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Queen of Katwe

Queen of Katwe

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★½
Edit this entry  
03
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★
Edit this entry  
16
The Last Emperor

The Last Emperor

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Bridge Too Far

A Bridge Too Far

1977
×
★★★
Edit this entry  
05
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★
Edit this entry  
01
The L-Shaped Room

The L-Shaped Room

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
25
High Noon

High Noon

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Paperman

Paperman

2012
×
★★★
Edit this entry  
16
Kes

Kes

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry