Sort by

Chris has logged 261 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Calvary

Calvary

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Secret Honor

Secret Honor

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pride

Pride

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jour de fête

Jour de fête

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Company

Company

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Macbeth

Macbeth

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
I Am Love

I Am Love

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Everyone Says I Love You

Everyone Says I Love You

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
The Love Punch

The Love Punch

2013
×
Read the review Edit this entry  
22
The King and the Mockingbird

The King and the Mockingbird

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Actress

Actress

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Heart and Sweetheart

The Heart and Sweetheart

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
A Spell to Ward Off the Darkness

A Spell to Ward Off the Darkness

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Red Army

Red Army

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Color of the Ocean

Color of the Ocean

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Naqoyqatsi

Naqoyqatsi

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Earrings of Madame de...

The Earrings of Madame de...

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Quiz Show

Quiz Show

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Behind the Candelabra

Behind the Candelabra

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Privilege

Privilege

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Double

The Double

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Berlin: Symphony of a Great City

Berlin: Symphony of a Great City

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Melody of the World

Melody of the World

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Vanishing Spring Light

The Vanishing Spring Light

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Cronos

Cronos

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry